Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde yardımlı gebelik yöntemleri, infertil çiftlere çocuk sahibi olma şansı vermektedir. Ancak in vitro fertilizasyon gibi üreme teknolojileri ile yapılan çocuklar, yeni bir çalışmada elde edilen bulgulara göre adolesan çağa geldiklerinde yaşıtlarına göre yüksek tansiyon geliştirmeye daha yatkın olmaktadır.

In vitro fertilizasyon ile doğan 52 gencin 8'inde kan basıncı 130/80 milimetreden daha büyük değerlerde iken, bu oran normal gençlerde sadece 43’te 1 olarak görülmektedir. Yüksek tansiyon, oluşturduğu diğer sağlık sorunlarının yanı sıra, daha sonraki dönemlerde inme ve kalp krizi riskini arttırmaktadır.

ABD'li ergenler arasında hipertansiyonun tahmini yaygınlığı yaklaşık %3,5'tir. Araştırmada in vitro fertilizasyon ile doğan gençler arasında ise bu oran %15'tir. Yapılan çalışma küçük popülasyonlu ve elde edilen değerler çok yüksek bir kan basıncını göstermese de bu kişilerin rutin olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Uluslararası kaynakların güncel verilerine göre 2014 itibariyle, dünya genelinde 8 milyondan fazla bebek yardımlı gebelikler sonucunda doğmuştur.

Artmış Kardiyovasküler Risk Olabilir

Yürütülen bu çalışma, araştırmacıların, aynı çocukların değerlendirildiği 2012 yılında yapılan çalışmalarının devamı niteliğindedir. 2012 yılındaki çalışmada elde edilen bulgulara göre; bu çocukların bir kısmı farklı damar yapısına sahiptir ve bu durum gelecekte daha yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sebep olmaktadır.

Bu çalışmada elde edilen bilgilerin, yardımcı üreme teknolojilerini ve prosedürlerini geliştirmesi umulmaktadır. Örneğin, kimyasal etiketleri etkileyebileceğinden, rahim dışında hangi çevresel koşulların önlenmesi gerektiğini önererek bunun sağlanabileceği düşünülmektedir. Yine de, hangi epigenetik değişikliklerin kardiyovasküler sistemin gelişimini bozduğunu ortaya çıkarmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak, doktorların yardımcı üreme teknolojisiyle doğmuş insanları tespit etmeleri ve izlemeleri önerilmektedir. Bu izlemin gelecekteki hastalık riskinin kontrolü üzerinde önemli etkilere sahip olacağı düşünülmektedir.

In vitro fertilizasyonla dünyaya gelen ilk çocuk, Louise Brown, Temmuz ayında 40 yaşını doldurmuştur. Bu yöntemlerle doğan çocuklar hala nispeten genç olduklarından, başka ilgili sağlık etkileri olup olmadığı henüz belli değildir. Bu nedenle uzun süreli takibe devam etmek büyük önem taşımaktadır.

Medikaynak Referanslar

https://www.sciencenews.org/article/teens-born-assisted-pregnancies-may-have-higher-blood-pressure

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler