Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) veya HER-2 genlerini ifade etmeyen tümörlerle karakterize edilen üçlü negatif meme kanseri, endokrin terapiye veya diğer mevcut hedefe yönelik ajanlara yanıt vermediğinden önemli bir klinik zorluğu temsil etmektedir. Üçlü negatif meme kanserinde metastatik potansiyel, diğer meme kanseri alt tiplerine benzer, ancak bu tümörlerde nüks ve ölüm için beklenen süre daha kısadır. Bu sebeple üçlü negatif meme kanserine sahip olan hastalarda çeşitli biyomarkerlar taranmış ve hedefe yönelik ajanlar ile tedavi edilmeye çalışılmıştır. Örneğin, epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) incelenmiştir, ancak prognoz açısından EGFR ekspresyon seviyeleri için standart bir test veya kesme üzerinde hala bir mutabakat bulunmamaktadır.

Kemoterapi, üçlü negatif meme kanseri tedavisinin temel dayanağı olmayı sürdürüyor ancak önemli klinik adımlar atılması ve önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli sınırlamaların üstesinden gelinmesi gerekiyor. Üçlü negatif hastalık için güncel tedavi stratejileri arasında antrasiklinler, taksan, iksabepilon, platin ajanlar ve biyolojik ajanlar bulunmaktadır. Üçlü negatif meme kanseri, hem ER hem de HER-2 ekspresyonu açısından belirgin bir klinik alt tiptir, ancak başka alt sınıflandırma gereklidir. Şu anda, üçlü negatif meme kanseri tedavisinde kanıtlanmış etkililiği olan spesifik bir hedefe sahip tek bir ajan yoktur. Günümüzde immoneterapi ajanları ile yapılmakta olan çalışmalar devam etmekte ve bu zor hasta grubu için bir umut teşkil etmektedir.

Medikaynak Referanslar

Hudis CA, Gianni L. Triple-negative breast cancer: an unmet medical need. Oncologist. 2011;16 Suppl 1:1-11. doi: 10.1634/theoncologist.2011-S1-01.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler