Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Brezilyalı bir araştırmacı ekibi, üçlü negatif meme kanser hücresinin büyümesini yavaşlatan ve iki ana besin kaynağını kesen bir strateji geliştirdi.

Üçlü negatif meme kanseri veya TNBC, tüm meme kanserlerinin yaklaşık %15 ila %20'sini oluşturur ve en çok Afrika kökenli Amerikalı kadınlarda görülür. Bu tümörler östrojen ve progesteron reseptörlerinden ve diğer meme kanserlerinde bulunan ve belirli hedefe yönelik tedavilere izin veren HER2 proteininden yoksundur. Her TNBC tümörü farklı bir genetik yapıya sahip olduğundan, tedaviyi yönlendirebilecek yeni belirteçler bulmak zor bir iştir.

Brezilya, Campinas'daki Brezilya Biosciences Ulusal Laboratuarı'ndaki bir kanser araştırmacısı Sandra Martha Gomes Dias, "Bu tür meme kanserini tedavi edebilecek yeni ilaçlar bulma konusunda yoğun ilgi var." diyerek ekledi; "TNBC'nin daha agresif olduğu ve diğer meme kanseri türlerinden daha kötü prognoza sahip olduğu düşünülmektedir, çünkü esas olarak TNBC'yi tedavi eden daha az hedefe yönelik ilaç vardır."

Biyolojik Kimya Dergisi'ndeki yeni bir çalışmada, Dias ve arkadaşları, iyi bilinen bir kanser gıda kaynağı olan glutamine ek olarak, TNBC hücrelerinin büyümek ve hayatta kalmak için yağ asitlerini kullanabileceğini gösterdi. Dias, hem glutamin hem de yağ asidi metabolizmasını bloke eden inhibitörler kullanıldığında TNBC büyümesinin yavaşladığını söyledi.En yüksek hızda büyüme yeteneklerini korumak için, kanser hücreleri besinleri daha yüksek oranda tüketirler. Plazmada en bol bulunan amino asit olan glutamin bunlardan biridir. Dias, bazı kanser türlerinin, her biri tümör büyümesini ve hayatta kalmasını destekleyen enerji, karbon, azot ve antioksidan özellikleri sunduğu için bu çok yönlü moleküle büyük ölçüde bağlı kaldığını belirtti.

Son araştırmalar bazı TNBC hücrelerinin ilaç tedavisine direnç gösterebileceğini göstermiştir.

Dias "Dirençli hücrelerde, lipitlerin işlenmesiyle ilgili moleküler yolaklar oldukça değişti." şeklinde açıkladı. Özellikle, yağ asidi metabolizması için kritik olan CPT1 ve CPT2 enzimlerinin seviyeleri artmıştı. "CPT1 ve 2, yağ asitlerinin, enerji üretimi için yakıt olarak kullanılacakları mitokondriye girişi için bir geçit görevi görüyor." diyerek açıklamasını tamamladı.

Çift inhibisyonun, dirençli TNBC hücrelerinde proliferasyon ve göçü, CPT1 veya glutaminazın tek başına inhibisyonundan daha fazla yavaşlatmasıyla önemli olduğu kanıtlandı. Dias, çalışmanın TNBC'li hastalarda ilaç seçimini daha iyi yönlendirebilecek yeni genetik belirteçler sağladığını belirtti.

Medikaynak Referanslar

Larissa Menezes dos Reis et al, Dual inhibition of glutaminase and carnitine palmitoyltransferase decreases growth and migration of glutaminase inhibition–resistant triple-negative breast cancer cells, Journal of Biological Chemistry (2019). DOI: 10.1074/jbc.RA119.008180

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler