Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kafein, uyku yoksunluğunun etkilerini önlemek için en çok tüketilen uyarıcıdır. Bununla birlikte güvenli ve en etkin olması için doğru miktarda, doğru zamanda tüketilmesi gerekir.

Yakın zamanda, günün istenen saatinde uyanıklığı güvenli bir şekilde en üst seviyeye çıkarmak için, otomatik olarak optimum kafein tüketimi için rehberlik sağlayan bir algoritma geliştirildi. Bununla birlikte, araştırma ve program planlayıcı topluluklarda yararlı olması için, bu özellik, kullanıcıların farklı uyku/uyanıklık ve kafein programlarının uyanıklık üzerindeki etkilerini karşılaştırabilecekleri bir Web sunucusu üzerinden, ücretsiz olarak kullanabilir hale getirildi.

Araştırmacılar, daha önce geliştirilen açık erişimli Web aracı 2B-Alert Web'i otomatik kafein rehberlik algoritmasını kullanarak genişlettiler. Spesifik olarak, bu versiyonda kullanıcıların bir uyku/uyanıklık programında arzulanan pik uyanıklık sürelerini, istenen minimum uyanıklık seviyesini ve maksimum tolere edilebilir günlük kafein alımını (~1500 mg) girmelerine izin verdiler. Araç, kullanıcı tanımlı kısıtlamaları yerine getirirken, istenen zamanlarda pik uyanıklık seviyelerine ulaşmak için en uygun kafein dozlarını (zamanlama ve miktar) sağladı. Ayrıca, kafein rehberliği ile birlikte bir tabloya aktarılabilen ilgili psikomotor uyarı testi uyarılma tahminlerini de gösteriyordu.

Yeni Model ile %40 İyileşme Mümkün

Araştırmacılar, 2B-Alert Web 2.0 kafein tüketim rehberini, çoklu uyku yoksunluğu ve vardiyalı çalışma senaryoları için ABD Ordusu rehberleriyle karşılaştırdılar ve ortalama %40'lık bir iyileşme gözlemlediler. Yeni model, %40 daha az kafein gerektiren veya %40 daha fazla uyanıklık gerektiren çözümler önerdi.

Araştırmacılar bu ilave yetenek sayesinde, 2B-Alert Web 2.0’ın, kullanıcıların uyku/uyanıklık ve kafein programlarının bir fonksiyonu olarak "ortalama" bir bireyin uyanıklığını tahmin etmeyi ve otomatik olarak en uygun kafein dozlarını sağladığını belirttiler. Ayrıca, istenilen zamanlarda en yüksek uyanıklığı elde etmek için otomatik olarak en uygun kafein dozlarını (zamanlama ve miktar) elde ettiğini aktardılar. Aşırı kafein tüketimini önlerken, uyanıklığı en üst düzeye çıkarmak için etkili stratejiler tasarlamak için ilk kantitatif kafein optimizasyon aracını ortaya koyduklarını vurguladılar.

Medikaynak Referanslar

Kamal Kumar, Francisco Vital-Lopez, Sridhar Ramakrishnan, Tracy J Doty, Thomas J Balkin, Jaques Reifman. 0324 2B-Alert Web 2.0: An Open-access Tool to Determine Caffeine Doses That Optimize Alertness. Sleep, 2019; 42 (Supplement_1): A132 DOI: 10.1093/sleep/zsz067.323

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler