Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Romatoid artritli hastalar genellikle semptomlarını iyileştirmek için diyet müdahalelerini denemeye istekli olmakla birlikte rehberlik için romatologlarına başvurmaktadırlar. 2021 Romatoloji Kış Klinik Sempozyumunda Orrin M. Troum, Amerikan Romatoloji Koleji'nin son yıllık toplantılarında, sahaya hoş bir titizlik getiren ve klinisyenlere ve hastalarına pratik açıdan ilgi çekici bulgular sağlayan randomize, kontrollü çalışmalara yer verdiğini ifade etmiştir. Troum, RA hastalarında klinik sonuçları iyileştirirken bağırsak mikrobiyomunu ve sistemik metabolomu olumlu bir şekilde değiştiren lezzetli bir anti-enflamatuar diyet tasarlama çabalarında bildirilen ilerleme ile birlikte, geleneksel bir Çin bitkisel ilacı olan diyet takviyeleri Biqi'nin ve zerdeçalın pozitif randomize denemeleri dahil bildirilen ilerlemenin altını çizmiştir.

Los Angeles, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde ve Santa Monica'da özel muayenehanede çalışan bir romatolog olan Troum, kliniğinde ülkenin dört bir yanından izleyicileri arasında yankı uyandıran tipik bir hasta karşılaşmasını anlatmıştır. Troum, insanlara başka bir ilaç almalarını söyleyebileceğinizi ve siz lafınızı bitirmeden kafalarını hayır anlamında sallamaya başlayacaklarını belirtmiş, ancak onlara yardımcı olabilecek doğal takviyeler olduğunu söylediğinizde, evet dediklerini ifade etmiştir. Pek çok doktor, ilk olarak Ancel Keys tarafından başlatılan Yedi Ülke Çalışmasında popüler hale gelen Akdeniz tarzı bir diyet önermektedir. Bu tanıdık bitki bazlı rejim, çok sınırlı kırmızı ve işlenmiş et, rafine tahıl ve şeker alımı ile sızma zeytinyağı, baklagiller, meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, balık, kuruyemiş ve ılımlı alkol alımının liberal tüketimini vurgulamaktadır. Yüksek kardiyovasküler risk altında oldukları bilindiğinden RA'lı hastalar için Akdeniz diyetinin kardiyoprotektif olduğuna dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, California Üniversitesi, San Diego'daki araştırmacılar, Akdeniz diyetinin dünyanın diğer bölgelerinden alınan temel anti-enflamatuar bileşenlerden yoksun olduğuna ikna olduklarını belirtmişlerdir. Bunlar arasında zencefil, yeşil çay, karabiber, zerdeçal, miso, keten tohumu ve tahin yer almaktadır. Bunların tümü, RA'da ağrı ve eklem şişmesinde yararlı etkileri öneren hastalarda hayvan modellerinden veya girişimsel diyet çalışmalarından elde edilen kanıtlarla desteklenmektedir.

Diyet üzerindeki klinik iyileştirme mekanizmaları

Araştırmacılar ayrıca, Akdeniz diyetine dahil edilen bazı sebzelerin, özellikle patlıcan, domates ve patatesin RA hastaları için sorunlu olabileceğinden şüphelendiklerini, çünkü bağırsak geçirgenliğini artırdığı düşünülen solaninin, bağırsak mikrobiyomu üzerinde artritojenik etkilere sahip olabileceğini ifade etmişlerdir. Araştırmacılar, ITIS diyeti olarak adlandırdıkları bir anti-enflamatuar diyet geliştirmek için yola çıktıklarını, esasen bu ilaveleri ve çıkarmaları dahil ederek Akdeniz tarzı diyeti değiştirdiklerini bildirmişlerdir. Daha da önemlisi, ITIS diyetini, semptomlarını iyileştirmeyi amaçlayan diyet müdahaleleri potansiyeli konusunda son derece hevesli, çok ırklı yerel RA hastalarından oluşan bir grupla birlikte tasarladıklarını belirtmişlerdir. Hastalar, araştırmacıların anti-enflamatuar diyeti, lezzeti ve kabulü artırmak için ince ayar yapmasına olanak tanıyan geri bildirim sağlamıştır.

Diyet üzerindeki klinik iyileştirme mekanizmaları üzerindeyse çalışılmaktadır. 2020 ACR yıllık toplantısında, MD Roxana Coras, en az üç hassas ve üç şişmiş eklem içeren 17 aktif RA hastasının 2 hafta boyunca diyeti uyguladığı açık etiketli, pilot bir ITIS diyet çalışmasının olumlu bulgularını sunmuştur. ITIS diyetinin, diyet tamamlayıcı ve alternatif tıpla ilgilenen Güney Kaliforniya RA hastaları için çok da zor olmadığı ortaya çıkmıştır. Yanıt verenler ve yanıt vermeyenler arasında bağırsak mikrobiyomunda ve metabolomunda önemli farklılıklar görülmüştür. Örneğin, klinik yanıt verenlerde yanıt vermeyenlere kıyasla Mollicutes artmış ve Coriobacteriales azalmıştır. Yanıt verenlerde dolaşımdaki anti-enflamatuar oksipin seviyelerinde önemli bir artış da görülmüştür. Sonuç olarak araştırmacılar, ITIS diyetinin daha uzun süreli kontrollü çalışmalarını planlandıklarını belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Bruce Jancin, Evidence Grows for Food as RA Treatment, Medscape, Mar 16, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler