Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeterli uyku almak, bir insanın sağlığı ve refahını korumasına yardımcı olmak için gereklidir. İnsanların düzenli olarak yeterince uyku almak için çaba sarf etmesi önemlidir.

2000'li yılların başında uyku yoksunluğunun etkilerini inceleyen çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Araştırmacıların vardığı sonuç, uykunun, konsantrasyon, verimlilik gibi çeşitli beyin fonksiyonlarıyla bağlantıları olduğudur. 2015’de yapılan bir araştırmada, çocukların uyku düzenlerinin davranışları ve akademik performanslarını doğrudan etkileyebileceği gösterilmiştir.

Yıllar boyunca obezite ve zayıf uyku düzenleriyle ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bir çalışmada, fazla kilolu olmakla uyku yoksunluğu arasında bağlantı olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, önceki birçok çalışmanın, alkol kullanımı, tip-2 diyabet, fiziksel aktivite seviyesi, eğitim seviyeleri, uzun çalışma saatleri ve sedanter yaşam gibi diğer faktörler için yeterince hesaba katmadığını savunmuştur.

Kilo almaya benzer şekilde, iyi bir gece uykusu çekmenin bir kişinin gün içinde daha az kalori tüketmesine neden olabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Yapılan bir çalışma, uyku düzeninin iştahtan sorumlu hormonları etkilediğini göstermiştir. Bir insan yeterince uzun uyuyamaması, vücudunun yiyecek alımını doğru şekilde düzenleme becerisine müdahale edebilir.

Ulusal Uyku Vakfı'na göre, yetişkinler için yeterli uyku gece 7 ila 9 saat arasındadır ve bu sporcular için 10 saatten fazla olabilir. Buna göre, uyku sporcular için yeterince kalori ve besin tüketmek kadar önemlidir. Bu gereksinimin nedenlerinden biri, vücudun uyku sırasında iyileşmesidir. Ayrıca, daha iyi performans yoğunluğu, daha fazla enerji, daha iyi koordinasyon, hız ve daha iyi zihinsel işleyiş sağlar.

Düzenli Uyku Tansiyonu Düzenliyor

Kalp hastalığı için bir risk faktörü yüksek kan basıncıdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre, her gece yeterli miktarda dinlenmek vücudun kan basıncının kendisini düzenlemesini sağlar.

Uyku, insanların duygusal ve sosyal zekasıyla ilişkilidir. Yeterli uyuyamayan birinin, başkalarının duygularını ve ifadelerini tanıma konusunda sorunları olması daha muhtemeldir. Bir çalışma, insanların duygusal uyaranlara verdiği tepkilere bakmıştır ve birçok önceki çalışmaya benzer şekilde, bir kişinin duygusal empatisinin yeterli uyku alamadığı zaman daha az olduğu sonucuna varılmıştır.

Uyku ve ruh sağlığı arasındaki ilişki uzun zamandır araştırma konusu olmuştur. Sonuçlardan biri, uyku eksikliği ile depresyon arasında bir bağlantı olduğu yönündedir. Başka bir çalışma, 10 yıl boyunca intihar sonucu ölüm modellerini incelemiş, uykusuzluğun bu ölümlerin çoğuna katkıda bulunan bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır.

Uyku Gerçekten Gerekli mi?

Yeterli uyku almak ve vücuttaki enflamasyonu azaltmak arasında bir bağlantı vardır. Bir çalışma, uyku yoksunluğu ile insanların gastrointestinal yolunu etkileyen enflamatuar bağırsak hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Uyku, vücudun onarımını, yenilenmesini ve iyileşmesini sağlar. Bazı araştırmalar, uyku kalitesinin vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Uyku ihtiyaçları yaşlarına bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Bir insan yaşlandıkça, düzgün çalışması için tipik olarak daha az uykuya ihtiyaç duyar.

Uyku saatlerinin yanı sıra, uyku kalitesi de önemlidir. Uyku kalitesini artırmak için; gereğinden fazla uyumaktan kaçınmak, her gece aynı saatte yatmak, dışarıda daha fazla zaman geçirmek ve gün boyunca daha aktif olmak, egzersiz, terapi veya diğer yollarla stresi azaltmak önemlidir.

Medikaynak Referanslar

Jenna Fletcher. Why sleep is essential for health, Medical News Today 2019.

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler