Yandex Metrica

Uykusuz Annelerin Çocukları da Uyku Sorunları Yaşıyor

29 Eylül 2017

Uyku, yetişkinlerin ve çocukların refahı için önemli bir rol oynamaktadır. Kısa uyku ve düşük uyku kalitesi çocuklarda zihinsel sağlık, öğrenme, hafıza ve okul başarısını etkileyebilir. Yetişkinlikte de insanların yaklaşık% 30'u rahatsız edici uyku durumundan muzdarip. Yetişkinlikte en yaygın uyku bozukluğu ise uykusuzluktur. Warwick Üniversitesi ve Basel Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırmalara göre, anneleri uykusuzluk semptomlarından muzdarip olan çocuklar daha fazla uyku sorunu yaşıyor ve bu da onların zihinsel sağlı durumunu kötü yönde etkiliyor.

Yapılan araştırmada, yaklaşık 200 sağlıklı 7-12 yaş grubu çocuğun ve ebeveynlerinin verileri analiz edilerek ebeveynlerin uykusuzluk semptomları ile çocuklarının uyku kalitesi arasındaki ilişki incelendi. Çocuklardaki uyku, gece boyunca evde yapılan elektroensefalografi (EEG) ile değerlendirilirken ebeveynler kendi uykusuzluk semptomlarını bildirdiler. Araştırmacılar annelerinde uykusuzluk semptomları olan çocukların uykuya daha geç daldığını ve derin uykuda daha az zaman geçirdiklerini buldular. Bununla birlikte, EEG tarafından ölçülen babaların uyku problemleri ile çocuk uykusu arasında bir ilişki bulunmadı. Araştırmacılara göre anne ve çocuğun uykusuzluk semptomlarının ilişkili olmasında neden çocuğun anne ile daha fazla zaman geçirmesi olabilir. Çocukların fiziksel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı bir gelişim gösterebilmeleri için sağlıklı bir uykuya sahip olmaları oldukça önemlidir.

Referanslar :

Urfer-Maurer N et al. The association of mothers’ and fathers’ insomnia symptoms with school-aged children’s sleep assessed by parent report and in-home sleep-electroencephalography. Sleep Medicine, 2017; DOI: 10.1016/j.sleep.2017.07.010

Literatür talep et Sonra Oku

BENZER MAKALELER

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image