Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sağlıklı bir gece uykusunun günlük yaşam üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Yeni yayınlanan bir makaleye göre bu etki, kişinin duygu durumu ve konsantrasyonunun yanı sıra fiziksel dengesi üzerinde de görülüyor.

Bu çalışma, kalitesiz uyku ile postür ve dengeyi kontrol etme arasındaki ilişkiyi gösteren şimdiye dek yapılmış ilk çalışmadır. Araştırma, bölünmüş ve kalitesiz uykunun kişide akut denge kaybına yol açtığını göstermektedir.

Çalışmada uyku kalitesi ve denge arasındaki bağlantının belirlenmesi için, sağlıklı yetişkinlerden oluşan gönüllü bir grup iki gün boyunca uyku ve denge değerlendirmesine tabi tutuldu. Ev tipi uyku izleme ve denge testi için en gelişmiş giyilebilir sensörler kullanıldı.

Aslında hepimizin bu konuda doğrudan deneyimi mevcut. Zinde ve sağlıklı olduğumuz zaman vücudumuz günlük rutinimize kolaylıkla uyum sağlar ve dengemizi iyi koruruz. İyi uyuyamadığımız zaman, biraz baş dönmesi hissederiz ve duruşumuzu ve dengemizi kontrol etme yeteneğimiz bir şekilde azalır. Uykusuzluğa bağlı denge bozuklukları yaşlandıkça daha fazla görülmektedir.

Gençlerde Bile Kötü Sonuçlar Elde Edildi

Sağlıklı gönüllülerden elde edilen sonuçlar, genç yaşlarda bu tür akut ve kısa süreli uyku bozukluklarını telafi etme yeteneği göz önüne alındığında oldukça şaşırtıcı bulundu. Bu genç grupta bile kısa süreli uyku bozukluklarının ciddi denge kusurlarına yol açtığı görüldü. Araştırmacılar yaşlı insanlarda bu sorunların daha derin olmasının beklenebileceğini belirttiler.

Bu sonuçlar hastanelerde sıklıkla yaşanan düşmelerin anlaşılmasına katkıda bulunabilir. Hastaneye yatırılmış yaşlı hastalar yabancı bir ortamda, diğer hastalardan ve hemşirelerden gelen sıra dışı sesler ve ışıktan dolayı normalden daha kalitesiz bir uyku deneyimi yaşarlar. Bu da düşündüğümüzden daha büyük denge problemlerine yol açabilir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ışığında yapılacak ileri çalışmalarla hastanelerde ilgili düzenlemeler yapılabilir ve böylece düşmelerin önüne geçilebilir.

Medikaynak Referanslar

Montesinos L, et al. Day-to-day variations in sleep quality affect standing balance in healthy adults. Scientific Reports, 2018; 8 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-36053-4

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler