Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Eğer 40 yaşın üstündeyseniz, odaklanma ve hatırlama konusunda sıkıntılar yaşamaya başladıysanız belki de suçlanması gereken faktör işiniz olabilir. "Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research tarafından yapılmış olan çalışmaya göre 40 yaşın üstünde 30 saate kadar çalışmak kognitif fonksiyonları desteklese de daha fazlası performansı düşürüyor.

Çalışmada 40 yaşın üstündeki 3500 kadın ve 3000 erkek incelendi. Bu kişilerin işyerindeki performans durumları incelenirken aynı zamanda tam kognitif fonksiyon testi de uygulandı. Bu testte kelimeleri sesli bir şekilde okumaları, kelime ve harflerin eşleştirilmesi ve bir sıra numaranın hatırlanması gibi testler uygulandı.

Çalışmanın sonuçları oldukça ilgi çekici: Haftada 30 saate kadar çalışan kişilerde kognitif fonksiyonlar iyi seviyeye ulaşırken bu süre 30 saati geçtikçe bir gerileme meydana geliyor. Hatta öyle ki eğer haftada 55 saat ve daha fazla çalışanların kognitif fonksiyonları hiç çalışmamış insanlardan bile daha kötü.

40 yaşından sonra mental fonksiyonların iyi bir seviyede korunması için insanların mutlaka çalışması gerektiğine inanılmaktaydı. Bu sebeple kognisyon skorlarındaki bu düşüş, genel inanışın aksine şaşırtıcı oldu. Yani 40 yaşından sonra imkanı olanların çalışma saatlerini geriye çekmelerinde fayda olabilir.

Çalışmayı yapan araştırmacılara göre 30 saatten fazla çalışmanın beyin için neden kötü olduğuna dair herhangi bir açıklama yok. Onlara göre çalışmak iki ucu keskin bir bıçak gibi. Mental açıdan zinde olmak için çalışırken bir taraftan da bu hayatın yol açtığı stres ve yorgunluk sebebiyle kognitif fonksiyonların da zedeleniyor olması mümkün.

Bu sonuçlar ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir ve böyle bir çalışmada sonuç üzerine etki edebilecek tüm faktörleri de kontrol etmek mümkün olmayabilir. Ancak yine de emeklilik yaşı gelene kadar tam zamanlı çalışma gerekliliğinin tekrar değerlendirilmesi gerektiği net.

Medikaynak Referanslar

Kajitani S et al. Use It Too Much and Lose It? The Effect of Working Hours on Cognitive Ability. Melbourne Institute Working Paper No. 7/16

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler