Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir çalışmaya göre, bitkisel protein kokteyli, özellikle glikoz seviyelerinin dikkatlice takip edilmesi gereken insanlarda, sütten üretilen peynir altı suyu protein kokteyli yerine uygun bir alternatif olabilir.

Çalışma, patates ve pirinç proteinlerinin iştahınızı düzenlemekte etkili olabileceğini, kan glikoz seviyelerini daha iyi düzeltmeye yardımcı olabileceğini, peynir altı suyu proteinine kıyasla insülindeki spikeları düşürdüğünü gösteren ilk çalışmadır.

Çalışma sırasında, katılımcıların kan metabolik yanıtı patates, pirinç ve peynir altı suyu protein kokteylini içtikten sonra ölçülmüştür. Bu içeceklerin katılımcıların açlığını ve yeme arzusunu nasıl etkileyeceğini anlamak için üç saat boyunca iştah da takip edilmiştir.

Araştırmacıların ortaya koyduğu üzere, vegan protein kokteylleri, peynir altı suyuna kıyasla kan insülininde daha düşük artışa yol açmıştır, patates proteini insülinde herhangi bir artışa yol açmamıştır. Bu bulgu bitkisel proteinin tüketimini takiben daha iyi kan glikoz kontrolünü açıklayabilir ve vegan protein kokteyllerinin diyabetik ve obez kişiler için daha uygun olduğunu düşündürür.

İlginç şekilde, ana açlık düzenleyici GLP-1 hormonu peynir altı suyu protein kokteylini içtikten sonra daha fazla salınmıştı. Bununla birlikte, daha fazla GLP-1 yanıtı açlık hissini artırmamıştı, çünkü iştah hissi açısından üç protein kokteyli arasında herhangi bir fark gözlenmemişti.

Protein alımındaki müşteri tercihleri genellikle peynir altı suyu gibi süt protein türevleri yönünde olmakla birlikte, vejetaryenler ve veganlar için soya, pirinç, buğday ve bezelye proteinleri gibi alternatif protein ürünleri mevcuttur lakin süt proteinlerine kıyasla sağlık faydaları konusunda kanıtlar görece yetersizdir. Patates proteini, patates nişastası üretiminde atık malzemeden elde edilen yeni bir bitkisel protein ürünüdür ve sürdürülebilir ekonomik bir protein kaynağıdır. Bu çalışma, bu ürünün peynir altı suyu proteinine bir alternatif olabileceğini öneren ilk kanıtı sağlamaktadır.

Medikaynak Referanslar

"Potato And Rice Protein Shakes May Be A Viable Vegan Alternative To Whey Protein Shakes, Research Suggests". 2021. Sciencedaily.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler