Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yeni bir araştırma, bağışıklık hücrelerimizin enfeksiyonlarla savaş sırasında vücut yağ depolarını nasıl kullandığını ortaya koymuştur.

East Anglia Üniversitesi ve Quadram Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bu araştırma, ishal, kusma, karın ağrısı, ateş ve sepsise yol açan salmonella bakterisine bağlı enfeksiyonda bağışıklık yanıtını analiz ederken, karaciğer hasarını mercek altına almış, kök hücrelerde yağ asitlerinin hareketini ve tüketimini incelemiştir. Çalışma, kök hücrelerin enfeksiyona yanıt biçimini, vücut yağ depolarının yüksek enerjili yağ asitlerine dönüştürüldüğünü ortaya koymuştur. Bulgulara göre, kök hücrelerin bulunduğu kemik iliğinde, enfeksiyon sinyalini alan yağ hücreleri içerdikleri yağ depolarını yüksek enerjili yağ asitleri olarak kana salmakta, kök hücreleri etkili bir şekilde besleyerek onları salmonella ile savaşan güçlü akyuvarlara dönüştürmektedir.

Bu çalışmada, araştırmacılar yağ asitlerinin nakledildiği mekanizmayı da keşfettiler. Kan ve bağışıklık sisteminin enfeksiyona yanıt biçimini ortaya koymuşlardır. Enfeksiyonlarla savaş yüksek enerji gerektiren bir süreçtir ve vücudun yağ depoları kök hücrelere yakıt sağlayarak bağışıklık yanıtının ihtiyaç duyduğu enerjiyi tedarik etmektedir. Antibiyotik direncinin toplumdaki yaygınlığı göz önüne alındığında, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilecek yeni yöntemlerin bulunması acil bir ihtiyaçtır. Bu araştırma, bakterilerle savaşımızda, özelliklere hassas ve ileri yaştaki kişilerin tedavisinde bağışıklık yanıtını güçlendirmeye yönelik "yakıt takviyeli yeni yaklaşımlar geliştirmemiz için bize yol gösterebilmektedir.

Medikaynak Referanslar

How the body uses fat to fight infection by University of East Anglia on Science Direct -December 8, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler