Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Non-Hodgkin lenfoma (NHL), lenfositlerden hücrelerden kaynaklanan heterojen bir kan kanseri grubudur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde lenfoma insidansı ve mortalite oranı giderek artmaktadır. Hastalığın nedeni hala tam olarak bilinmemektedir fakat immün yetmezliği ve viral enfeksiyonların hastalığın gelişimde rol oynadığı düşünülmektedir.

NHL’nin gelişiminde rol oynayan faktörleri araştıran bazı çalışmalarda, doymuş yağdan yüksek diyetin bağışıklık sistemini baskılayarak NHL insidansındaki artışa neden olduğu iddia edilmiştir. Bununla birlikte, n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) NHL insidansı ile ters orantılı olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalara rağmen bulgular tutarsızdır, bu nedenle diyette yağ tüketimi ve NHL arasındaki ilişki belirsizliğini korumaktadır.

Çin’den bir grup araştırmacı, diyette yağ tüketimi ve NHL gelişme riski arasındaki ilişkiyi nicel olarak değerlendirmek için konu ile ilgili yayınlanmış çalışmaları incelediler. Yağ alımının NHL riski üzerindeki etkilerini sistematik ve kantitatif olarak belirlemek için gözlemsel çalışmaların bir meta-analizi gerçekleştirdiler.

Araştırmacılar, PubMed, Cochrane, EMBASE ve Google Scholar veri tabanları kullanarak, NHL ve yağ alımı için göreceli risk (RR) ve buna karşılık gelen %95 güven aralıklarını raporlayan, Ocak 1966 ile Mart 2016 yılları arasında yayınlanmış 221 kohort ve vaka kontrol çalışmalarını incelediler. Rastgele etkiler modelini kullanarak özet risk tahminlerini hesapladılar.

Literatür taramasında, 221 çalışmadan ikisi kohort ve sekizi vaka kontrol çalışması olmak üzere 10 çalışmayı meta-analizlerine dahil ettiler. Toplam yağ tüketimi ile artmış NHL riski arasında anlamlı bir ilişki buldular. Yüksek hayvansal yağ ve toplam yağ tüketimi NHL riskini %12-42 artırıyordu. NHL için risk, günde her 10 gr yağ tüketildiğinde %8 oranında artmaktaydı. Bununla birlikte alt grup analizinde, diffüz büyük B hücreli lenfoma ile anlamlı bir korelasyon görülürken, foliküler lenfoma, küçük lenfositik lenfoma / kronik lenfositik lösemi ve T hücreli lenfoma ile anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Funnel plot ile yayın önyargısı için hiçbir kanıt ortaya çıkmadı.

Medikaynak Referanslar

Tian-Jie Han, Jun-Shan Li, Xiao-Tian Luan, Ling Wang & Hong-Zhi Xu (2017): Dietary Fat Consumption and Non-Hodgkin's Lymphoma Risk: A Meta-analysis, Nutrition and Cancer, DOI: 10.1080/01635581.2017.1263753

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler