Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Meme kanseri beyin metastazlarını (BCBM'ler) önlemek için hiçbir yol mevcut olmasa da, bu metastazların nasıl oluştuğuna dair yeni araştırmalar profilaktik bir yaklaşıma kapı açabilir. Büyük bir klinik zorluk olan beyin metastazları, meme kanseri olan hastaların yaklaşık %20'sinde görülmekle birlikte yaşam kalitesinde önemli bir düşüşe ve mortalitenin artmasına neden olur. Beyin metastazlarını önlemek için stratejiler geliştirmek amacıyla araştırmacılar, metastatik ilerlemenin altında yatan moleküler, hücresel, genetik ve klinik mekanizmaları daha iyi anlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Portekiz, Lizbon'daki Champalimaud Klinik Merkezi'nin göğüs ünitesi müdürü olan Fatima Cardoso, birçok kişinin, tümörlerin neden beyne gittiğini ve hangi tip tümörlerin beyne gittiğini, önleme açısından yapabilecekleri bir şey olup olmadığını anlamak için zaman ve kaynak ayırdığını belirtmiştir. BCBM'ler, üçlü negatif meme kanserlerinin ve HER2-pozitif meme kanserlerinin yarısında görüldüğü gibi hormon-pozitif kanserlerin de %10-15'inde görülmektedir. Lösemi, küçük hücreli akciğer kanseri veya küçük hücreli dışı akciğer kanseri gibi beyin metastazı riski yüksek olan bazı kanser hastalarında profilaktik tam beyin radyasyon tedavisi kullanılır, ancak meme kanseri olan hastalar bu kategoriye girmez. New York'taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nde nöroonkolog olan Adrienne Boire, meme kanseri hastalarının, hatta daha yüksek risk altında olan HER2-pozitif hastaların bile, mevcut profilaktik tedavileri çok toksik olduğundan, onların profilaktik tedaviye sahip olmaları gerektiğini söylemeye istekli oldukları kadar yüksek beyin metastazı riski olmadığını ifade etmiştir. Eşleşen primer tümör örneğinde saptanmayan beyin metastazlarının kabaca yarısında potansiyel olarak klinik olarak bilgilendirici değişiklikler meydana gelir ve bu değişiklikler PI3K / AKT / mTOR, CDK ve HER2 / EGFR inhibitörlerine duyarlıdır. Lapatinib, kapesitabin ile kombine edilerek, HER2-pozitif meme kanserinde açık ortamda %66'lık merkezi sinir sistemi yanıt oranları üretebildiği gibi bununla birlikte, ekstrakraniyal hastalığı kontrol eden çoğu ilaç, beyin metastazlarına karşı etkili değildir, çünkü kan-beyin bariyerini (BBB) ​​geçemezler. Bu oldukça seçici bariyer, çoğu molekülün beyine kontrolsüz yayılmasını düzenler. BBB'nin önemli bileşeni, beyin kılcal damarlarındaki sıkı kavşaklarla bağlanan endotel hücreleri tek tabakalıdır ve metastazları beyne yönlendiren işlemlerin çoğu farklı tümör tipleri arasında korunmaktadır.

Tümör infiltran lenfositlerin beyin metastazlarını çevrelemesi

Beyne metastaz yapan kanser, birincil tümörlerden ayrılan, distal bölgelere göç eden ve nihayetinde beyni kolonize eden ve sonunda metastatik tümörlere yol açan kanser hücrelerini içeren çok aşamalı bir süreçtir. Merkezi sinir sistemine ulaşmadan önce primer tümörün hücreleri, genetik kararsızlığa, sürekli proliferatif sinyale, büyüme baskılayıcıların kaçmasına, artan invaziv potansiyele, replikatif ölümsüzlüğe ve hipoksiye ve hücre ölümüne karşı dirence yol açan mutasyonlar kazanırlar ve bazı kanser hücreleri kök benzeri yetenekler geliştirir. Milwaukee Wisconsin Tıp Koleji'nde radyasyon onkolojisi profesörü olan Joseph Bovi'ye göre beyne özgü metastatik ilerleme mekanizması karmaşıktır. Beyin metastazlarını önlemek ve stratejiler geliştirmek için, araştırmacıların metastatik ilerlemenin altında yatan moleküler, hücresel, genetik ve klinik mekanizmalarını daha iyi anlamaları gerekmektedir. Yapılan araştırmalar, bir integrin kompleksinin kanser hücrelerinden inhibisyonunun, kan damarı duvarlarına yapışmasını, kan damarı boyunca ve beyin parankimine hareket etmesini önlediğini göstermiştir. Boire'ye göre, BC6M için ST6GALNAC5 dahil olmak üzere önleyici bir strateji oluşturmak için çeşitli moleküler hedefler kullanılabilir. Son zamanlarda Boire, katı tümör primerlerinden tekrarlayan veya ilerleyen beyin metastazı olan bireylere meclofenamat sağlamak için bir pilot çalışmanın öncülüğünü yapmıştır. BBB'ye nüfuz edebilen steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olan meklofenamat, konneksin 43 bazlı boşluk bağlantılarını inhibe etmektedir. Yapılan araştırmalar ile tümör infiltran lenfositlerin beyin metastazlarını çevrelediği bulunmuştur ve araştırmacılar tarafından beyin metastazlı hastalarda beyindeki kanser hücrelerine karşı bağışıklık sistemini aktive etmek için terapötik yaklaşımlar değerlendirilmektedir. Boire, beyin metastazlarının tedavisinin, kanserin vücudun başka bir yerinde tedavi edilme şekline benzer şekilde birden çok dikey strateji gerektireceğini ifade etmiştir.

Medikaynak Referanslar

Preventing Breast Cancer Brain Metastases: How Close Are We?, Kate M. O'Rourke, 18 April 2020, Medscape

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler