Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Her geçen gün gelişmeye devam eden teknolojinin getirilerinden biri de yapay cilt üretimidir. Araştırmacılara göre, yapay cildin birçok konuda olumlu etkileri olabilir. Sentetik bir cilt, protez ellere dokunma hissi eklemeye yardımcı olabilir veya video oyunlarına daha gerçekçi bir his verebilir. Bu cilt, vücudun herhangi bir yerine yapışabilen pilsiz bir yama olarak gelir. Dokunma hissi yaratmak için yama titreşir ve cilt yüzeyini nazikçe iter. Dâhili bir mıknatıs ve bakır bobin kablosuz olarak çalıştırılmasını sağlarken, kumaş kaplama kullanıcının cildine uyacak şekilde renklendirilebilir.

Yeni Sanal Bir Duyu Daha

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) için geleneksel teknolojiler, fiziksel dünyayla ilişkili hisleri kopyalayan görsel ve işitsel uyaranlarla gerçekçi yaşam deneyimleri yaratılmasına imkan tanımaktadır. En yaygın VR ve AR sistemleri, izole veya gerçek manzara üzerinde yer alabilen üç boyutlu, bilgisayar tarafından üretilen ortamların temeli olarak başa monte ekranlar, ivme ölçerler ve hoparlörler kullanır. Göz ve kulaklara kıyasla cilt, VR ve AR teknolojisi için, iletişim, eğlence ve tıp gibi alanlarda doğrudan ilgisi olan deneyimleri kalitatif düzeyde büyük ölçüde artırabilecek nispeten az keşfedilmiş bir duyusal arayüzdür.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir çalışmada, elektronik sistemlerin kablosuz, pilsiz bir platformu ve mekansal olarak programlanabilir lokal mekanik titreşimlerin desenleri aracılığıyla bilgi iletmek için cildin kavisli yüzeylerine yumuşak bir şekilde laminasyon yapabilen haptik (yani dokunmatik tabanlı) arayüzler bilim dünyasının ilgisine sunuldu. Araştırmacılar, bu tür platformların temelini oluşturan materyalleri, cihaz yapılarını, güç dağıtım stratejilerini ve iletişim şemalarını makalede açıkladılar. Ortaya çıkan teknoloji, cildin vücuda elektronik olarak programlanabilir bir iletişim ve duyusal giriş kanalı sağladığı, sosyal medya ve kişisel katılım, protez kontrolü ve geri bildirimi ve oyun ve eğlence ile gösterildiği gibi birçok kullanım fırsatı yaratır.

Sentetik Cildin Kullanım Alanları

Sentetik cilt, Illinois'deki Northwestern Üniversitesi'nde John Rogers ve meslektaşları tarafından oluşturuldu. Bir gösteride, protez eli olan bir adam bu kolun üst kısmındaki cildi giydi. Artiial eliyle bir fincan kavradığında, sensörler dokunma hislerini üst koluna ileterek bardağı hissetmesini sağladı. İngiltere'deki Bath Üniversitesi'nden Christof Lutteroth, dokunmanın bir uzvun kullanılabilmesi için çok önemli olduğunu ifade etmektedir. Örneğin, kışın soğuk ellerle bir kapı açmayı deneyen herkes, nesneleri kavramak ve manipüle etmek için dokunmanın ne kadar önemli olduğunu bilir. Yama aynı zamanda oyunlarda da kullanılabilir. Bu bağlamda, başka bir gösteride, yama, bir dövüş video oyununda darbeleri oyuncunun vücudunda hissedilen gerçek hislere dönüştürmek için kullanıldı. Rogers şimdi yamanın ilettiği dokunma hislerini, örneğin cildi yavaşça ısıtma ve soğutma gibi yetenekler ekleyerek geliştirmek istiyor.

Medikaynak Referanslar

Yu, X., Xie, Z., Yu, Y. et al. Skin-integrated wireless haptic interfaces for virtual and augmented reality. Nature 575, 473–479 (2019) doi:10.1038/s41586-019-1687-0

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler