Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle birlikte yapay zeka (AI) sistemleri de birçok açıdan oldukça gelişmiştir. Peki, oluşturulan bir yapay zeka sistemi, meme kanserini öngörmede daha iyi olabilir mi?

Bu teknolojinin arkasındaki ekip, kanser bakımını iyileştirmek için bu sistemin yaygın bir şekilde konuşlandırılabileceğini ummaktadır. Bilindiği üzere, kanserin erken tespit edilmesi tedavinin başarılı olma şansını oldukça artırmaktadır. Bu nedenle birçok ülke, mamogram adı verilen bir X-ışını taraması kullanarak kadınları meme kanseri belirtileri için rutin olarak taramaktadır. İngiltere'de 50 ila 71 yaş arası kadınlar her üç yılda bir tarama için davet edilir. Amerikan Kanser Derneği 45 ila 54 yaş arası kadınlar için yıllık taramalar önermekte ve 55 yaş ve üstü kadınların her yıl ya da iki yılda bir tarama yapmasını önermektedir. Ancak bu tür programlar mükemmel olmaktan uzaktır. Radyologlar, bazı kadınlarda kanser belirtilerini gözden kaçırabilirken, diğer hastalara asla kansere neden olmayan lezyonlar için ağır kimyasal ve cerrahi tedaviler verilebilir. 10 yıllık bir süre boyunca, ABD'de mamografi testi yapılan kadınların yarısında yanlış pozitif bir sonucun elde edileceği düşünülmektedir. 2014 yılında, Kanada'da yapılan büyük bir çalışmada araştırmacılar, yıllık meme taraması yapılan kadınların uzun vadede meme kanserinden sağ çıkma olasılıklarının daha yüksek olmadığını ortaya koymuştur.

İkinci Bir Görüş Olarak Yapay Zeka

Teşhisleri iyileştirmek için Google Health'teki Shravya Shetty ve meslektaşları, İngiltere ve ABD'deki kadınlardan alınan 91.000 mamogram hakkında bir yapay zeka sistemi üzerinde çalıştı. Her vakada, kadınların meme kanseri geliştirip geliştirmediklerinin doğrulanması için iki veya üç yıl boyunca takipleri yapıldı. Ekip daha sonra yapay zeka sistemlerini 28.000 mamogramda test etti. Radyologların görüşleriyle karşılaştırıldığında, yapay zeka sistemi ABD örneğinde yüzde 5,7 daha az, İngiltere örneğinde yüzde 1,2 daha az yanlış pozitif sonuç verdi. Bu rakamlar kulağa küçük gelebilir, ancak ABD'de 40 yaş ve üstü kadınların yüzde 65'inin son iki yılda mamogramı olduğu göz önüne alındığında, bu rakamların çok sayıda kadını temsil ettiği anlaşılmaktadır. Başka bir deneyde, araştırmacılar yapay zeka ile bireysel olarak çalışan altı radyoloğu karşılaştırdı. Yapay zekanın, doktorlara hasta ve aile öyküsü verildiğinde bile radyologlardan yüzde 11,5 daha iyi performans gösterdiği tespit edildi.

Queen Mary Londra Üniversitesi'nden Adam Brentnall'a göre, hiç şüphesiz, bu sistem birlikte çalışan iki radyologdan daha iyi sonuç veremez ama elde edilen bulgular umut verici görünmektedir.Google Health'den Dominic King'e göre, AI sisteminin "ikinci bir radyolog bulma masrafı ve zorluğu olmadan" ikinci bir görüş sağlayabileceğini söylüyor. Daha önce akciğer kanseri taraması için benzer bir teknoloji geliştiren ekip, bu teknolojinin diğer kullanımlarını araştırmaktadır.

Medikaynak Referanslar

AI system is better than human doctors at predicting breast cancer. NewScientist Magazine, published 1 January 2020.
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler