Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan yeni bir çalışmada, günlük nesneler için yaratıcı kullanımlar bulması istenen insanların beyin taramaları üzerinde çalışan bilim insanları, en yaratıcı tepkilerle ilişkili belirli bir bağlantı modeli buldular. Daha sonra bu modeli, bu ağdaki bağlantılarına dayanarak başkalarının yanıtlarını tahmin etmek için kullandılar.

Araştırmacılar, yaratıcılığa katılan beyin ağını tanımlamak için toplam 163 gönüllü topladılar ve tuğla, bıçak veya ip gibi günlük nesneler için yaratıcı fikirler düşünmeye çalıştıklarında beyinlerini taramak için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) teknolojisini kullandılar. Daha sonra katılımcılardan gelen yanıtları gözden geçirmek ve fikirlerinin ne kadar yaratıcı olduğunu değerlendirmek için "puanlayıcıları" eğittiler. Aratırmacılar bu ağdaki bağlantı gücünü, yanıtlarının kalitesiyle yaratıcı bir biçimde düşünülmesi ile orantıladı.İnsanların fikirlerini (beyin taramalarına dayanarak) nasıl yarattığını belli bir derece doğrulukla tahmin edilebileceğini göstermek için tahmini modelleme kullandılar. Önceki araştırmalardan beyin verilerini yeniden analiz ettiler ve sadece bu insanların beyin ağlarındaki bağlantıların gücünü ölçerek, fikirlerinin ne kadar orijinal olacağını tahmin edebildiklerini buldular.

Farklı Ağlar Arasında İşbirliği

Araştırmacılar, daha yaratıcı insanların, aynı anda birlikte çalışmayan beyin ağlarına eşzamanlı olarak dahil olabildiğini gördüler. Veriler beyindeki belli bölgelerin yaratıcı düşünceye dahil olduğunu gösterdiğini, kanıtların yaratıcı düşüncede önemli rol oynadığı görünen olağan mod ağı, dikkat çekici ağ ve yürütme kontrol ağı olmak üzere üç alt ağı işaret ettiğini gözlemlediler.

Araştırmacılar, olağan mod ağı hafıza ve zihinsel simülasyonda yer aldığı için, düşünme, hayal gücü ve spontan düşünme gibi süreçlerde önemli bir rol oynadığını belirttiler. Bunun yaratıcılık açısından, beyin fırtınası için önemli olduğunu düşündüklerini aktardılar. Fakat bu şekilde her zaman en yaratıcı düşünceye rastlanamayacağını söyleyen araştırmacılar çünkü hafızadan orijinal olmayan bir hafızanın da çağırabileceğini belirttiler. Uyarıcı ağın hem çevresel hem de içsel olarak önemli bilgiyi tespit ettiğini ve yaratıcılıkta, olağan mod ağından çıkan fikirleri gruplamaktan sorumlu olabileceğine dikkat çektiler. Yürütme kontrol ağının ise, insanların yararlı fikirlere odaklanmalarına yardımcı olmak için çalıştığını belirttiler. Bu sistemler arasındaki eş zamanlılığın yaratıcılık için önemli olduğunu, daha esnek düşünen ve daha yaratıcı fikirler üreten insanların, genellikle birlikte çalışmayan ve bu sistemleri çevrimiçi hale getiren bu ağlarla etkileşime geçebildiklerinin altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Roger E. Beaty, Yoed N. Kenett, Alexander P. Christensen, Monica D. Rosenberg, Mathias Benedek, Qunlin Chen, Andreas Fink, Jiang Qiu, Thomas R. Kwapil, Michael J. Kane, Paul J. Silvia. Robust prediction of individual creative ability from brain functional connectivity. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2018; 201713532 DOI: 10.1073/pnas.1713532115

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler