Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İkiz çocuklar için bilinenler, ikizlerin ya iki yumurta ve iki spermin, iki ayrı embriyo yarattığı tek yumurta ikizleri ya da bir embriyonun her çocuk için normal gelişimini sürdürmeden önce ikiye bölündüğü tek yumurta ikizlerinden oluştuğudur. Her bir sperm hücresi babanın DNA'sının yarısını içerir. Fakat spermden sperme özdeş değildir, çünkü her insan ailesinden gelen genetik materyalin bir karışımıdır ve her seferinde bu tam DNA setinin biraz farklı bir çeşidi spermin içine bölünür. Bazı spermler, çocuğun bir erkek çocuğa dönüşmesine neden olan babanın Y kromozomunun bir kopyasını içerirken, bazıları ise bir kız çocuğuna dönüşmesine neden olan babanın X kromozomunu taşır.

Avustralyalı araştırmacılar, annenin DNA'sının her iki bebek için aynı olduğu, ancak babanın DNA'sının her iki ikizde farklı olduğu bir yumurta ve iki spermden ortaya çıkan ikinci bir ikiz vakası tanımladılar.

Bir buçuk yumurta ikizler, yarı özdeş veya sesquizygotic olarak adlandırılan bu ikizler son derece nadir görülüyor. Rapor edilen diğer tek vaka ise 2007 yılında ortaya çıkmıştı. Bu rapor, tek yumurta ya da çift yumurta ikizlerinin dışında üçüncü tür ikizlik durumunun olduğunu onaylıyor.

Brisbane'de yaşayan ve şimdi 4 buçuk yaşında olan Avustralya ikizleri vakasında, annenin yumurtası, bir X kromozomu taşıyan bir spermle ve bir de Y kromozomunu taşıyan bir spermle döllenmişti. Hamileliğin erken döneminde yapılan ultrason, her iki fetusun da aynı plasentayı paylaştığını gösterdi ve doktorlar, fetüslerin tek yumurta ikizi olduğunu varsaydılar.

Ancak sekiz hafta sonra yapılan ultrasonda, tek yumurta ikizlerinde imkansız olduğu düşünülen bir çocuğun erkek, diğerinin kız olduğunu gördüklerinde bunun olağanüstü bir şey olduğunu düşündüler.

Araştırmacılar, döllenmeden sonra yumurtadan alınan DNA ve iki spermin bölündüğünü ve daha sonra üç embriyo oluşturmak için ayrıldığını söylüyorlar. Bunlardan ikisinde, canlı embriyo yapmak için yeterli yumurta DNA'sı ve sperm DNA'sı vardı. Sadece sperm DNA'sı ile kalan embriyo, uygun değildi.

Doktorlar Bebekleri Yakından Takip Ediyor

Araştırmacılar erkek ve kız çocuklarda, annelerinin DNA'sını %100 ortak buldular, fakat taşıdıkları baba DNA'ları sadece %78 oranında aynıydı. Birinde ambigus genitale doktorların dikkatini çekti.

Araştırmacılar bu olgunun doktorların inandığından daha yaygın olup olmadığını görmek için 968 çift yumurta ikizleri ve ebeveynleri ile ilgili uluslararası bir veri tabanını incelediler. Hiçbiri aynı düzeni göstermedi.

İki spermden elde edilen tuhaf DNA kombinasyonu nedeniyle, doktorlar ikizlerin üreme organlarının kansere karşı savunmasız olabileceğinden endişe duyuyorlar. Kız bebeğin yumurtalığında bazı değişiklikler olduğu ortaya çıkması nedeniyle yumurtalıkları çıkarıldı. Erkek bebeğin ise testisleri ultrason takibi ile izleniyor.

Medikaynak Referanslar

M.T. Gabbett et al. Molecular Support for Heterogonesis Resulting in Sesquizygotic Twinning, N Engl J Med 2019; 380:842-849.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler