Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde meme kanseri taramasında sıklıkla mamografi kullanılıyor ve rutin mamografi testleri kadınlara öneriliyor. Klinik ortamında radyologlar bu mamogramları oldukça dikkatli inceleyerek ve hatta bilgisayar yazılımlarından destek alarak anormal bulguları ayırt etmeye çalışırlar. Ancak radyolog tecrübe kazandıkça mamogramda bir anormallik olduğunu anlaması çok kısa sürede mümkün olabilmektedir.

ABD merkezli yapılan bir çalışma bu sürenin ne kadar kısa olduğunu bizlere gösterdi. Oldukça ilginç bir şekilde tecrübeli radyologların anormal mamogramları normal mamogramlardan ayırt etmesinin göz açıp kapatıncaya kadar kısa sürede mümkün olabileceği görüldü. İşin uzmanı olmayan yani tecrübesi az olanlarda ise böyle birşey mümkün olamıyor.

Araştırmacılar bu çalışmada ayrıca meme dokusu simetrisi, meme yoğunluğu, görüntü büyüklüğü, çözünürlük ve diğer karakteristiklerin radyologların başarı oranları üzerindeki etkisini de incelediler. Buna göre meme dokusu simetrisi ve meme yoğunluğunun herhangi bir etkisi olmazken meme dokusunun daha iyi görüntülenmesini sağlayan ayrıntılar bu başarıya etki ediyor.

Çalışmadaki diğer bir ilginç bulgu ise anormal mamogramda direkt olarak kanseröz doku görülmemesi durumu veya görüntünün kontrlateral memeden alınması durumunda bile tecrübeli radyologlar bir anormallik olduğunu farkedebildiler. Bu da onların hastalara daha erken tanı imkanı sağlayabileceğini gösteriyor.

Bu çalışma sonucuna göre araştırmacılar meme kanseri erken tanısı için tecrübeli radyologların yardımıyla bilgisayarlı sistemler geliştirilebilir ve medikal eğitimler daha üst seviyeye çekilebilir önerisinde bulundular. Dermatolog ve patolog gibi diğer medikal görüntüleme uzmanlarının da analog sinyalleri ne kadar kullandıklarının araştırılması da yardımcı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Evans KK. et al. A half-second glimpse often lets radiologists identify breast cancer cases even when viewing the mammogram of the opposite breast. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2016; 201606187 DOI: 10.1073/pnas.1606187113

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler