Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanılan yöntemler arasında, kırışıklık önleyici kremler, Botox, kimyasal peelingler ve anti-pigmentasyon tedavileri dahil yaşlanma belirtilerini geciktirmek veya durdurmak için tasarlanmış zengin kozmetik tedaviler ve ürünler vardır. Bununla birlikte bunlar maliyetli yöntemlerdir. Maliyetsiz kolay tedaviler mümkün müdür?

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nden araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırma, en az iki günde bir 30 dakika boyunca yüz egzersizi yapmanın yüz kaslarını güçlendirebileceğini ve yaşlanmanın görünür işaretlerinde bir azalma sağlayabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar çalışmalarına 40-65 yaşlar arası 27 kadını dahil ettiler. Yüz yüze, 90 dakikalık iki oturumda, kadınlara geliştirdikleri 32 yüz ifadesini öğrettiler. Katılımcılar evde yüz egzersizlerini ilk 8 hafta boyunca günlük 30 dakika, kalan 12 hafta boyunca iki günde bir 30 dakika olacak şekilde 20 hafta boyunca gerçekleştirdiler. Çalışma başlangıcı, 8. hafta ve 20. Haftalarda katılımcıların fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar, yüz egzersizlerinin kadının görünümü üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek için üç zaman noktası için dermatologlar tarafından analiz edildi. Dermatologlar potansiyel önyargıları önlemek için araştırmada körleştirildi. Merz-Carruthers Yüz Yaşlanma Fotoğraf Ölçekleri, katılımcıların yüz yaşlanmasını değerlendirmek için kullanıldı ve dermatologlar 19 özel yüz özelliklerini değerlendirdiler. Her kadının yaşını çalışma başlangıcında ve 8 ve 20. haftalarda tahmin etmeleri istendi.

Kremler Yerine Egzersiz?

Dermatologlar, yüz egzersizlerinin tamamlanmasından sonra kadınların fotoğraflarından üst ve alt yanaklarının dolgunluğunda önemli bir artış olduğunu kaydettiler. Katılımcıların ortalama yaşını yüz egzersizlerinden önce 50,8, 8. haftada 49,6 ve 20. haftada 48,1 yıl olarak değerlendirdiler. Kadınların kendileri de yüz görünümlerinde gözle görülür bir farklılık olduğunu bildirdiler ve sonuçlardan çok memnun olduklarını söylediler.

Araştırmacılar elde ettikleri bulguların, yaşlanmayı önleyici kremler ​​yerine yüz egzersizi tercih edilmesi gerektiği şeklinde algılanmaması gerektiğini fakat egzersizlerin yüz kaslarını büyütüp güçlendirerek yüzü sıkılaştırdığını ve daha tonlu ve daha genç bir yüz gibi şekillendiğini belirttiler. Bulguların daha büyük bir çalışmada doğrulanmasıyla, bireylerin artık daha genç görünmek ya da aramakta oldukları diğer kozmetik ya da yaşlanma karşıtı tedavileri artırmak için düşük maliyetli, toksik olmayan bir yol daha kazanacaklarını aktarıyorlar.

Medikaynak Referanslar

Murad Alam, Anne J. Walter, Amelia Geisler et al.  Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging, JAMA Dermatol. 2018 Jan 3.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler