Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Test; grip, rinovirüs, RSV ve COVID-19 dahil olmak üzere en yaygın solunum yolu virüslerini aynı anda saptamak için DNA 'nano yemini' kullanıyor. PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testleri oldukça özgün ve doğru olmakla birlikte, bir seferde yalnızca tek bir virüsü test edebilir ve sonuç alınması birkaç saat sürebilir.

Birçok yaygın solunum yolu virüsü benzer semptomlara sahipken, farklı tedaviler gerektirir. Araştırmacılar aynı anda birden fazla virüsü test ederek, testlerinin hastaların doğru tedaviyi hızlı bir şekilde almasını sağlayacağını ve ayrıca yersiz antibiyotik kullanımını azaltabileceğini söylüyor.

Ek olarak, testler herhangi bir ortamda kullanılabilir ve COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2'nin potansiyel yeni varyantları da dahil olmak üzere farklı bakteri ve virüsleri saptamak için kolayca değiştirilebilir.

Makalenin ilk yazarı olan Cambridge Cavendish Laboratuvarı'ndan Filip Bošković, "Birçok solunum virüsünün benzer semptomları var ancak farklı tedaviler gerektiriyor: Birden fazla virüsü paralel olarak araştırıp arayamayacağımızı görmek istedik. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, beş yaşın altında ölen çocukların %20'sinin ölüm nedeni solunum virüsleri. Birden fazla virüsü hızlı ve doğru bir şekilde saptayabilen bir test çok büyük bir başarı sağlayabilir." dedi.

Cambridge'deki St. John's College'da doktora öğrencisi olan Bošković: "Doğru tanı uygun tedavinin anahtarıdır. İnsanlar hastaneye tedavi için gelirler ve birden fazla farklı virüs taşıyor olabilirler, ancak farklı virüsler arasında ayrım yapamadığınız sürece hastaların yanlış tedavi alma riski vardır." dedi.

PCR testleri güçlü, hassas ve doğrudur, ancak bir genom parçasının milyonlarca kez kopyalanması için birkaç saat gerekir.

Cambridge araştırmacıları, genomu kopyalamaya gerek kalmadan virüsleri doğrudan saptamak için RNA kullanan, ancak sağlık hizmeti ortamında faydalı olacak kadar yüksek hassasiyete sahip bir test geliştirmek istedi.

Cambridge Terapötik İmmünoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden ortak yazar Profesör Stephen Baker: "Bulaşıcı ajanı hızlı bir şekilde saptamak hayat kurtarabilir. Sağlık çalışanları için böyle bir test, Birleşik Krallık'ta veya herhangi bir düşük/orta gelirli ortamda kullanılabilir, bu da hastaların doğru tedaviyi hızlı bir şekilde almalarını sağlamaya ve gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmaya yardımcı olur." dedi.

'Yem' olarak kullanılan tek DNA sarmalı hedef virüslerin RNA'sındaki belirli bölgeleri 'avlamak' için programlanmıştır. Nano yemler daha sonra nano gözenek adı verilen çok küçük deliklerden geçirilir. Nano gözenekler moleküler yapıları milisaniyeler içinde dijital bilgilere dönüştüren bir şeritli okuyucu gibidir.

Araştırmacılar, testin COVID-19'a neden olan virüs varyantları da dahil olmak üzere viral varyantları ayırt etmek için kolayca yeniden programlanabileceğini gösterdi.

Baker: "En çok mücadele ettiğimiz şeylerden biri, enfeksiyona neden olan organizmaların hızlı ve doğru bir şekilde tanımlanmasıdır. Bu teknoloji, basit ve herhangi bir numune üzerinde herhangi bir yerde kullanılabilen hızlı, düşük maliyetli bir tanı platformudur." diye açıkladı.

Bu çalışma için Cambridge Uygulamalı Araştırma Derneği'nden 2022 Doktora ödülü alan Bošković: "Tıp, fizik, mühendislik ve kimya alanından araştırmacıları bir araya getirmek zor bir soruna gerçekten anlamlı bir çözüm bulmamıza yardımcı oldu." diye ekledi.

Medikaynak Referanslar

University of Cambridge. "Highly accurate test for common respiratory viruses uses DNA as 'bait'." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 January 2023.

www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230116112547.htm 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler