Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Düşük duygu durum, ilgide ya da hayattan zevk almada kayıp, uyku ya da iştahsızlık hali ile karakterize depresyon, dünya genelinde 300 milyonu aşkın insanı etkilemektedir. Bu da kadınlar için % 7 ve erkekler için % 4'lük bir küresel prevalansa denk gelmektedir. Depresyon, önde gelen bir hastalık yükü nedenidir ve küresel engelliliğe önemli bir katkıda bulunur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, depresyon ve anksiyete bozuklukları küresel ekonomide her yıl 1 trilyon dolarlık kayba neden olmaktadır.

Depresyonun gelişmiş ülkelerdeki en büyük toplumsal maliyetlere neden olan psikiyatrik bozukluk olmasıyla birlikte, tavsiyelerin geliştirilmesine yardımcı olmak ve gelecekteki psikiyatrik sağlık hizmetlerine rehberlik etmek için depresyonda beslenmenin rolü hakkında da kanıtların toplanması gerekmektedir.

Bu amaç ile yola çıkan bir grup araştırmacı, bir dizi önceden tanımlanmış endeks kullanılarak ölçülen diyet kalitesi ile depresif sonuçlar arasındaki bağlantıyı araştıran makaleleri derledi. Araştırmacılar Medline, Embase ve PsychInfo gibi veri tabanlarında depresif belirtiler veya klinik depresyon tanıları ve sağlıklı beslenme ile ilgili kayıtların bulunduğu vakaların 31 Mayıs 2018'e kadar olan bölümünü araştırdılar. Ayrıca verilerin mümkün kılması durumunda gözlemler, çalışma tasarımı ve diyet puanı ile tabakalaştırılarak rastgele etki meta-analizi kullanılarak toplandı. İncelemeye toplam 20 longitudinal ve 21 kesitsel çalışma dahil edildi. Bu çalışmalarda, bir dizi diyet ölçeği kullanıldı. Bu ölçeklere, Akdeniz diyetine farklı bağlılık ölçümleri, Sağlıklı Beslenme İndeksi (HEI) ve Alternatif HEI (AHEI), Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları ve Diyet İnflamatuar İndeksi dahildir.

Akdeniz Diyeti Depresyonu Önleyebilir

Akdeniz diyeti ve depresyon olayları arasındaki bağlantıya dair en etkili kanıt, dört uzunlamasına çalışmada 0.67 (% 95 CI 0.55-0.82) ile en yüksek ve en düşük bağlılık kategorisine sahip birleşik göreceli risk tahmini ile bulunmuştur. Daha düşük bir Beslenme İnflamatuar İndeksi de dört uzunlamasına çalışmada düşük depresyon insidansı ile ilişkili bulunmuştur (relatif risk 0.76;% 95 CI: 0.63-0.92). Diğer endeksleri kullanan daha az sayıda uzunlamasına çalışma vardı ve bu çalışmalardaki kanıtlar yalnızca sağlıklı beslenme ve depresyon arasında ters bir ilişki olduğunu gösteriyordu (örneğin, HEI / AHEI için relatif risk 0.65;% 95 CI 0.50-0.84). Sonuç olarak, sağlıklı bir diyete, özellikle de geleneksel bir Akdeniz diyetine bağlı kalmak ya da proinflamatuar bir beslenmeden kaçınmak gözlemsel çalışmalarda depresyona karşı bir miktar koruma sağlamıştır. Araştırmacılar bu bulgularının, depresyonun önlenmesi için diyet müdahalelerinin rolünü değerlendirmek için makul bir kanıt temeli sağladığını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Lassale C et al. Healthy dietary indices and risk of depressive outcomes: a systematic review and meta-analysis of observational studies Mol Psychiatry. 2018 Sep 26.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler