Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sizde veya sevdiklerinizde yeme bozukluğu varsa, bunu tanıyabilir misiniz? Stereotipler, yeme bozukluğu olan kişilerin yetersiz beslendiğini ve zayıf olduklarını gösterebilirken, yeme bozukluklarının tüm spektrumu bu önceden düşünülmüş kavramların çok ötesine geçer. Birçok insan yeme bozukluğu olan bir kişinin tamamen bir deri ve bir kemik kaldığını veya fazla kilolu olduğunu düşünebilir. Ancak uzmanlar, bu durumun gerçeği yansıtmadığını söylemektedir. Örneğin, atipik anoreksiya veya bulimiya nervoza gibi yeme bozukluğu olan normal kilolu hastaların bu durumu nasıl başardıkları tartışılmadan sıklıkla kilo verdikleri için övgüler alabilmektedir. Bu hastalıkların her ikisinin de anoreksiya nervoza kadar ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık sonuçları bulunmaktadır, ancak bu hastaları kilo verdiği için övmeye odaklanan tıp uzmanları tarafından sıklıkla gözden kaçırılmaktadır.

Yeme Bozukluğu Bir Sağlık Krizidir

Bazılarına göre, yeme bozukluğu, üstesinden gelmesi çok kolay olan küçük bir engel gibi görünebilir. Ancak bu bozukluklar bir kişinin psikolojik refahını etkilediğinden o kadar basit değildir. Yeme Bozuklukları Akademisi Başkanı Dr. S. Bryn Austin’e göre, pop kültüründe ve toplumdaki mesajlaşma, genellikle baş edilmesi zor olabilecek bir yeme bozukluğuna yol açabilmektedir.

Yeme Bozuklukları Herkesi Etkileyebilir

Yeme bozuklukları birçok şekilde ortaya çıkabilir. İnsanların tüketimlerini ciddi şekilde kısıtladığı kalori sınırlandırma tipi genç kızlarda çok yaygındır. Ancak erkekler de bundan etkilenebilmektedir. Genç yaştaki kadınların, yeme bozukluklarının gelişimi için en yüksek risk grubu olduğu düşüncesi doğrudur, ancak bu, erkeklerin veya başka herhangi bir demografik grubun bu bozukluğa karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. İstatistiklere göre, erkeklerin yaklaşık yüzde 2'si hayatlarının bir noktasında fazla yemek yeme bozukluğu ile başa çıkabilmektedir.

Tam İyileşme Mümkündür

Yeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan herkes, bu işin sadece bir anahtarı çevirmek kadar basit olmadığını bilir. Aynı şey daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dönmeye çalışan yeme bozukluğu olan insanlar için de geçerlidir. Vücudunuzda yanlış bir şey olduğu fikrine alışmak çok zor olabilir ve uzun zaman alabilir. Bu süreçte, davranışlarınızı değiştirebilir ve yeniden eğitebilirsiniz, ancak temel inancınızı değiştirmek çok zordur. Birinin yeme bozukluğundan tamamen kurtulması zor olsa da, kesinlikle imkânsız değildir. Kilo ile ilgili konular, yargılama, suçlama veya aşırı basitleştirme şeklinde değil; şefkat, duyarlılık ve endişeyle diğer sağlık sorunları gibi ele alınmalıdır. Ancak o zaman ülkenin önde gelen sağlık sorunlarından birine, obeziteye odaklanılabilir ve beslenme bozukluğu oranı azaltılabilir.

Medikaynak Referanslar

Eating Disorders Aren’t What You Think: 9 Things You Should Know. Healthline Magazine, published on January 14, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler