Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Opioidlerin zevk ve öforiyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Çeşitli faktörler beyinde opioidlerin salınmasına ve mutluluk haline yol açar. Finlandiyalı araştırmacılar, yemenin, zevk ve doyma sinyali vermek için beyindeki endojen opioid sistemi nasıl uyardığını ortaya koydu. Turku PET Center araştırmacıları tarafından yapılan çalışmadaki son bulgular, yemeğin beyinde yaygın opioid salınmasına yol açtığını, muhtemelen tokluk ve zevk duyguları sinyalini oluşturduğunu ortaya koydu.Leziz bir pizza yemek, hoş duyguların belirgin şekilde artmasına yol açarken, kalori açısından eşdeğer beslenme içeceği bu etkiyi yaratmadı. Bununla birlikte, her iki yemek çeşidi de beyinde endojen opioidlerin önemli ölçüde salınmasına yol açtı.

Çalışma, pozitron emisyon tomografisi (PET) kullanılarak gerçekleştirildi. Katılımcılara, beynin opioid reseptörlerine bağlanan radyoaktif bir bileşik verildi. Beyindeki radyoaktivite, PET kamerayla üç kez ölçüldü: lezzetli bir öğünün ardından (pizza), lezzetsiz bir öğünün ardından (sıvı yemek) ve gece boyu açlık sonrasında. Çalışma, pizza yedikten sonra tüm beyinde belirgin bir miktarda endorfinin salındığını ve tatsız beslenme içeceğinin tüketilmesinden sonra şaşırtıcı bir şekilde daha fazla endorfin salındığını ortaya koydu. Opioid salınımının büyüklüğü yeme ile ilgili zevkten bağımsızdı. Araştırmacılara göre, endojen opioid sistemi hem zevk hem de tokluk duygularını düzenliyor olabilir. Opioid sistemi yeme ve iştahı düzenler ve daha önceki araştırmalarda bu sisteme ait işlev bozukluğunun morbid obezitenin bir işareti olduğu tespit edilmişti. Elde edilen sonuçlar, aşırı yemenin sürekli opioid sistemi aşırı derecede uyarabileceğini ve böylece obezitenin gelişmesine doğrudan katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, aşırı yeme ve şişmanlığın tedavisi için yeni fırsatlar yaratıyor olabilir.

Araştırmacılara göre endorfinin beynin tamamında salınması ve lezzetsiz içeceklerin daha büyük bir etkisi olması sürpriz oldu. Bu, gelecek araştırmalar için bir temel oluşturuyor ve bağımlılığın, obezitenin ve yeme bozukluklarının gelişimini ve öngörücülerini incelemek ve tarif etmenin yollarını bulmak mümkün olabilir.

Medikaynak Referanslar

Tuulari JJ et al. Feeding Releases Endogenous Opioids in Humans. The Journal of Neuroscience, 2017; 37 (34): 8284 DOI: 10.1523/JNEUROSCI.0976-17.2017

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler