Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Kas distrofisi iskelet kaslarında giderek kötüleşen güçsüzlük ve bozulmaya neden olan yıkıcı bir hastalıktır. Maine Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekibe göre, belirli aktiviteler müsküler distrofiden etkilenen kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Zebra balığı ve insan kasları arasındaki moleküler benzerlikler nedeniyle bu balık kas distrofisinin etkili bir test modelidir. Zebra balığı, genç erkekleri etkileyen ciddi bir kas distrofisi türü olan Duchenne kas distrofisini yakından modelleyen bir mutasyonla da yetiştirilebilir.

Yine de zebra balığı ağırlık kaldıramaz, bu nedenle Maine Üniversitesi araştırmacıları, kas kasılmasını sağlamak için belirli sinirleri uyaran nöromuskuler elektrik stimülasyonu (NMES) adı verilen bir süreç kullandı. Araştırmacılar dört NMES rejimi tasarladı ve bunları dört yaygın ağırlık kaldırma rutininden sonra adlandırdı: güç, kuvvet, hipertrofi ve dayanıklılık. Zebra balığı daha sonra tüneller ve elektrotlardan oluşan bir su altı 3D baskılı ‘spor salonuna’ yerleştirildi ve araştırmacılar nasıl değiştiklerini görmek için iskelet kaslarını analiz etti.

Çalışma, NMES ağırlık kaldırma ‘rutinlerinin’ her birinin zebra balığı nöromuskuler kavşak morfolojisini, yüzmesini ve sağkalımını farklı şekilde etkilerken, yalnızca birinin - dayanıklılık nöromüsküler stimülasyonu (eNMES) - heme oksijenaz ve integrin alpha7 reseptörü eşliğinde üçünü de iyileştirdiğini buldu.

Çalışmanın ilk yazarı Elisabeth Kilroy ‘eNMES, spor salonunda yapacağımız tekrarlı, düşük ağırlıklı bir antrenmana benzeyen yüksek frekanslı ve düşük voltajlı darbelerle tanımlanır. Muskuler distrofi alanında uzun süredir devam eden fikir birliği, direnç antrenmanını en aza indirmenin kas gücünü ve kütlesini koruduğudur. Verilerimiz, belirli bir düzeyde NMES kaynaklı aktivitenin aslında genel kas sağlığı için faydalı olduğunu gösteriyor’ diyor.

Araştırma, doğru tipte direnç eğitiminin, kas distrofisi olan hastalar için yararlı olabileceğini düşündürmektedir. NMES'in muskuler distrofisi olan hastalarda mobiliteyi ve gücü geliştirme potansiyeli de vardır, ancak teknolojinin bu şekilde uygulanması hakkında bir şey bilinmiyor.

Biyomedikal Bilim ve Mühendislik Enstitüsü müdürü ve Henry Laboratuvarı direktörü Clarissa Henry ‘Bence en heyecan verici yön, sağlıklı ve hastalıklı kaslarda nöromuskuler plastisite için bir model oluşturmamız. Bu model, gelecekte potansiyel terapötiklerin temeli olabilecek mekanizmaları açıklamamıza izin verecek’ diyor.

Medikaynak Referanslar

New research shows certain exercises can help with muscular dystrophy; Science Daily, March 2022
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler