Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Epilepsi tedavisinde yeni yol göstericiler

Birçok beyin hastalığı, hücre ölümüne ve beyindeki bağlantıların ortadan kalkmasına yol açar. Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Marcus Kaiser liderliğindeki bir grup bilim insanı, Human Brain Mapping'de yayınladıkları yeni bir çalışmada, ameliyat olan epilepsi hastalarını inceledi ve beyin bölgelerindeki yerel ağdaki değişikliklerin, hastalığın ilerlemesinin ve ameliyatın başarılı olup olmayacağının daha iyi bir göstergesi olabileceğini buldu.

Ekip, beynin bölgelerindeki bağlantıya bakmanın, yalnızca beyin bölgeleri arasındaki sinir lifi yolları arasındaki bağlantıyı gözlemlemeye dayanan güncel yaklaşıma göre üstün sonuçlar gösterdiğini buldu. Beynin yüzeyini karşılaştırılabilir büyüklükteki 50.000 ağ düğümüne bölündüğünde oluşan her beyin bölgesi, 100-500 düğümlü yerel bir ağ olarak incelenebilir. Bu yerel ağlar epilepsi hastalarında, nöbet geçirmeyen kontrol grubundan belirgin biçimde farklıydı.

Bilim insanları, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) tarayıcıları için özel bir ölçüm protokolü olan, difüzyon tensör görüntüleme adlı girişimsel olmayan bir teknikle hastaların beyin bölgelerindeki ve aralarındaki liflerin ortadan kalktığını gösterdiler. Böylece bölgeler arasındaki bağlantının, beyin dokusu cerrahi olarak çıkarıldığında gelecekteki nöbetleri önlenip önlenemeyeceğinin daha iyi bir göstergesi olduğunu saptadılar.

Nottingham Üniversitesi'nden nöroinformatik Profesörü Dr. Kaiser, çalışmayı şöyle açıklıyor; "Birisi epileptik nöbet geçirdiğinde, nöbet beyine 'yayılır'. Nöbetlerin ana yayılma yolları boyunca bölgelerde yerel ağ değişikliklerinin meydana geldiğini saptadık. Daha önemlisi, nöbetin başlangıç noktasından uzak bölgeler de örneğin karşı beyin yarım küresi de olaydan etkilenmektedir. Bu, nöbetler sırasında artan beyin aktivitesinin çok çeşitli beyin bölgelerinde değişikliklere yol açtığını gösteriyor. Ayrıca, kişiler ne kadar uzun süre hastalığa maruz kalırsa, o kadar fazla bölgede yerel değişiklikler görülüyor ve değişiklikler de bir o kadar şiddetli oluyor."

Nottingham, Newcastle, Qingdao, Şanghay ve Münih Üniversite’sindeki araştırmacılar ve Biomax şirketi, 33 temporal lob epilepsi hastasının ve 36 kontrol deneğinin beyin taramalarını değerlendirdi. Proje ortakları, Biomax'ın nörogörüntüleme ürünü NICARA™ aracılığıyla erişilebilen 50.000'den fazla kortikal düğüm ve birkaç milyon bağlantı ve karşılık gelen otomatik işleme hatları ile yüksek çözünürlüklü bağlantı için bir bilgi modeli geliştirmek üzere NeuroXM™ bilgi yönetimi platformunu kullandı. Biomax'tan proje yöneticisi Dr. Markus Butz-Ostendorf: "Yazılımımız hastanelerde kolaylıkla kullanılabilir ve ayrıca genetikten veya PET, BT veya EEG gibi diğer görüntüleme yaklaşımlarından elde edilen diğer veri türleri ile birleştirilebilir" dedi.

Her ikisi de Çin Petrol Üniversitesi (Doğu Çin) çalışan Xue Chen ve sorumlu yazarlardan Profesör Yanjiang Wang, yerel değişikliklerin ameliyat sonuçları hakkında daha çok bilgi sağlamasını şöyle yorumladı; "Yerel bağlantılar tahminlerin tümünde daha iyi olmakla kalmayıp, bölgeler arası bağlantı kullanılarak cerrahinin herhangi bir iyileşme sağlamayacağını hastaların %90’ını tespit edilebilirken, bu vakaların %95’ini saptayarak özellikle başarılı oldu.’’

Medikaynak Referanslar

University of Nottingham. "New research could lead to better treatment for epilepsy." ScienceDaily. ScienceDaily, 20 May 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler