Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Saç dökülmesi oldukça yaygın görülen ve kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Saç rejenerasyonu için istenen etkiyi elde etmek için çeşitli farmakolojik ve farmakolojik olmayan tedaviler yaygın olarak incelenmiştir. Farmakolojik olmayan bir fiziksel yaklaşım olarak, fizyolojik olarak uygun alternatif elektrik alanı, rejeneratif doku mühendisliği alanında kilit bir rol oynamaktadır.

Şu anda, saç dökülmesine karşı tedavide, minoksidil losyon, finasteride hapları veya saç nakli ameliyatları kullanılmaktadır. Ancak minoksidil her hastada işe yaramaz, finasteride cinsel dürtü ve doğurganlığı azaltabilir ve ameliyat ağrılı ve pahalıdır.

Saç derisinin elektrik darbeleriyle uyarılmasının saç büyümesini geri kazandırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, çok pratik bir işlem değildir, çünkü günde birkaç saat boyunca bir makineye veya bataryaya bağlanmayı gerektirir.

Yakın zamanda, Wisconsin-Madison Üniversitesi araştırmacıları, rastgele vücut hareketleri ile saçın rejenerasyonunu etkili bir şekilde destekleyebilen, hareket ile aktive olan ve giyilebilir bir elektrikli stimülasyon cihazı tasarladılar.

Temas ettiklerinde ve tekrar ayrıldıklarında elektrik üreten, farklı yüklü malzemelerin katmanlarını içeren, 1 milimetre kalınlığındaki plastik yama kullandılar (triboelektrik etki). Esnek yama, sıçanların sırtına bağlandığında, hareketleri, triboelektrik etkiyi harekete geçirerek bükülmesine ve gerilmesine neden oldu. Elde edilen elektrik darbeleri, minoksidil losyon ve atıl salin çözeltisi ile karşılaştırıldığında, traşlı sıçanlarda tüylerin yeniden büyümesini hızlandırdı.

Araştırmacılar, yamayı, saç büyüme faktörlerindeki genetik eksiklik nedeniyle tüysüz olan farelerde test ettiler. Dokuz gün sonra, yamanın altındaki deride tüyler 2 mil büyürken, minoksidil ve salin çözeltisi ile muamele edilen bitişik cilt alanlarında sadece 1 mil uzunluğunda tüyler çıktı. Aynı zamanda, saç yoğunluğu, yama ile muamele görmüş alanlar için, minoksidil ve salinle muamele edilenlerden üç kat daha fazlaydı.

Araştırmacılar farelerin cildini mikroskop altında incelediklerinde, yamanın keratinosit büyüme faktörü ve vasküler endotel büyüme faktörü gibi saç büyümesini teşvik eden doğal kimyasalların salınmasını uyararak çalıştığını gördüler.

Saç Dökülmesine Karşı Şapka Tasarladılar

Daha sonra, saç büyümesini teşvik etmek için triboelektrik malzemelerinin tüm saç derisini saran bir beyzbol şapkası tasarladılar ve klinik bir denemede erkeklerde test etmek için onay bekliyorlar.

Araştırmacılar, şapkanın sadece şu anda saçlarını kaybeden veya yakın zamanda kelleşen erkeklerde işe yarayacağını, çünkü cildin, uzun yıllar süren kellikten sonra yeni saç kökleri üretme yeteneğini kaybettiğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Yao et al. Self-Activated Electrical Stimulation for Effective Hair Regeneration via a Wearable Omnidirectional Pulse Generator, ACS Nano2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler