Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan çalışmalar kolorektal kanserin erken teşhisinin, hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Ancak araştırmacılar, tarama için altın standart olan kolonoskopiye olan taleplerin kapasiteyi aştığı için vakaların yarısından fazlasının geç teşhis edildiğini belirtmişlerdir. Kolonoskopi, yüksek kullanım karmaşıklığı, maliyet ve ağrı ile ilişkili olan geleneksel endoskopların modası geçmiş tasarımıyla sınırlı olmakla birlikte araştırmacılar manyetik endoskopların umut verici bir alternatif olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmacılar kolonoskopi yapabilen bir robotun, prosedürü daha basit ve daha az tatsız hale getirebileceğini belirtmişlerdir.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'nden Pietro Valdastri ve meslektaşları, kolon boyunca esnek bir probu hareket ettirmek için bir makine öğrenimi algoritması kullanan bir robotik kol geliştirmişlerdir. Prob, ucunda kamera lensi bulunan ve robotun gövdenin dışındaki bir mıknatıs aracılığıyla kontrol ettiği bir manyetik endoskop olmakla birlikte araştırmacılar sistemin ya bağımsız olarak çalışabileceğini ya da endoskop ucunu kolon boyunca daha ileriye iten bir joystick kullanan bir kişi tarafından kontrol edilebileceğini belirtmişlerdir. Valdastri, hareketi bir video oyunu oynamanın sezgisel hareketine benzettiğini ve sistemin ayrıca endoskopun kolon içindeki konumunu ve yönünü de takip ettiğini ifade etmiştir.

Robotik sistem

Araştırmacılar halen kolonoskopiler sırasında kullanılan geleneksel endoskopların çalıştırılmasının ve eğitimli uzmanlara başvurulmasının zor olduğunu belirtmişlerdir. Valdastri, gastroenterologların çoğu zaman yukarı, aşağı, sol ve sağın nerede olduğunu anlamadıklarını belirtmişlerdir. Robotik sistem, bir tüpe benzeyen kolonun iç kısmının görüntüleri üzerine eğitilmiş bir yapay zeka kullanmaktadır. Valdastri, algoritma görüntünün ortasında siyah bir daire aradığını ve bu siyah dairenin, enstrümanın ucunun gitmesi gereken yön olduğunu sözlerine eklemiştir. Araştırmacılar bu yöntemi yapay bir kolonda ve iki domuzda başarıyla test etmekle birlikte manyetik kontrollü prosedürün geleneksel kolonoskopilerden daha az ağrılı olabileceğine ve sedasyonsuz hastalarda kullanılabileceğine inandıklarını belirtmişlerdir. Ekip, prosedürü gelecek yıl beş sağlıklı gönüllüde deneme planladıklarını bildirmişlerdir. Araştırmacılar yöntem başarılı olursa, iltihaplı bağırsak hastalığı olan hastalarda kolonoskopi yapmak için kullanılabileceğini de belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Donna Lu, Robot that can perform colonoscopies aims to make it less unpleasant, New Scientist, Nature Machine Intelligence, DOI: 10.1038/s42256-020-00231-9, 12 October 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler