Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Salgından önce yaygın olarak bilinmese de halk, hızla virüslerin mutasyon yoluyla değiştiğini öğreniyor ve yeni koronavirüs gibi bir virüsün yeni varyantlarının zamanla ortaya çıkması bekleniyor.

21 Ocak'a kadar COVID-19'a neden olan, bilinen en az üç SARS-CoV-2 varyant suşu tanımlanmış ve üzerinde çalışılmıştır. "İnsanların birçok nedenden ötürü yeni suşlar hakkında endişelenmesi gerekiyor: Bu yeni suşların orijinal virüsten yüzde 50 daha bulaşıcı olabileceğine dair kanıtlar var ve yeni suşlar gibi yeni vakalarda büyük bir artışa yol açması bekleniyor. diyor Los Angeles'taki Sollis Health'in tıbbi direktörü Dr. Scott Braunstein. Mevcut varyantlar;

  • B.1.1.7 varyantı çok sayıda mutasyona sahiptir. Birleşik Krallık'ta ortaya çıktı ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da dahil olmak üzere dünya çapında yayıldı. Diğer varyantlardan daha kolay ve hızlı yayılsa da, daha şiddetli hastalığa mı yoksa ölüm riskinde artışa mı neden olduğu bilinmemektedir.
  • 1.351, Güney Afrika'da ortaya çıktı. Birleşik Krallık'ta tespit edilen varyanttan bağımsızdır ancak bazı mutasyonları ortaktır. Güney Afrika dışında vakalar meydana geldi ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde tespit edilmedi.
  • Tokyo dışındaki Haneda Havaalanında tarama sırasında test edilen Brezilya'dan dört yolcunun P.1'i tespit edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde tespit edilmedi. Bu varyant, antikorlar tarafından tanınabilme kabiliyetini etkileyebilecek bir dizi ek mutasyon içerir.

Detaylı bilgi için Koronavirüs Varyantları ve Mutasyonları başlıklı habere göz atabilirsiniz.

Mikrobiyolog ve "Süper Harika Bilim Şovu" nun sunucusu Jason Tetro, belirli varyantlarla bulaşıcılıkta bir artış beklendiğini belirtti.

Peki Nasıl Korunabiliriz?

1. Kuralları Uygulamaya Devam Edin

Tetro, güvenlik için en iyi önlemin, aşı geliştirilmeden önce kızamığı önlemek için kullanılan bir yaklaşım olan ABC önleme yaklaşımını takip etmek olduğunu söylüyor. Tetro, "Benim için anahtar, insanların kollarının en az üçte ikisinde aşılara sahip olana kadar ABC'leri takip etmemiz gerektiğidir, böylece yayılmayı mümkün olduğunca düşük tutabiliriz," dedi Tetro.

ABC diye isimlendirilen kurallar şunlardır:

  • Havayolu: Sınırlayıcı korumalar ile kendinizi koruyun.
  • Baloncuk: Virolojik ve duygusal olarak güvendiğiniz insanlarla bir araya gelin.
  • Etkileşimler: Balonunuzdaki biri virüse yakalanırsa, Türkiye'de bulanan HES gibi uygulamalarla iletişim kurmak kolaydır. Tetro, bir kişi izleme uygulaması kullanmanızı önermektedir.

2. Sosyal baloncuğunuzun boyutunu küçültün
Evinizin dışında yaşayan iç mekanlarda vakit geçirdiğiniz her kişi riskinizi artırır ve temas takibini zorlaştırır. "Bizler sosyal varlıklarız, bu yüzden izolasyon asla iyi bir şey değildir. Ancak çok güvendiğiniz birkaç kişinin güvenli bir "baloncuğu" olduğuna tatmin olursanız, bu salgını sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz dedi. Çok geniş bir çevreye sahip olmak durumun yönetilmesini zorlaştırır. "

3. Yerinde alışverişi sınırlayın
Yiyecek, kıyafet ve diğer ihtiyaçlar için yavaşça alışveriş yapmak yerine, iç mekanlarda alışveriş yapmak için harcadığınız zamanı kısaltmaya çalışın. Braunstein, "İç mekanda alışveriş yapmak için harcadığınız her dakika riskinizi artırır" diyor. "Mümkün olduğunda, riskinizi daha da azaltmak için açık havada bulanan semt pazarları ya da online teslimat hizmeti gibi seçeneklerden yararlanın."

4. İş ve okul ortamlarını yeniden düşünün
Uzaktan çalışmıyorsanız, Braunstein mümkünse iş toplantılarını dışarıya taşımanızı öneriyor. "Çoğu enfeksiyon iş yerinde temas yoluyla edinilir bu nedenle iş yerinde sosyal olarak uzaklaşmaya devam ettiğinizden, toplantıları veya diğer toplantıları mümkün olduğunda veya sanal olarak dışarı taşıdığınızdan emin olun" dedi.

5. Akıllıca ibadet edin
Kâr amacı gütmeyen gazetecilik merkezi CivicMeter tarafından yürütülen epidemiyologların yaptığı bir ankete göre, barlar, hapishaneler, huzurevleri ve kapalı restoranlara ek olarak ibadethaneler virüs bulaşma riski yüksek mekanlar olarak kategorize edildi. Tetro, "Evde ibadet etmek birlikte olmak kadar iyi hissettirmeyebilir ancak kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olacaktır."

6. Maske takın
CDC, deneysel ve epidemiyolojik verilerin, toplulukta maske kullanımının SARS-CoV-2'nin yayılmasını azaltabileceğini bildirdi. Bir bez maske bir miktar koruma sağlasa da, maskenin sizi virüsü solumaktan koruma yeteneği CDC'ye göre kumaş türüne, içerdiği kumaş katmanlarının sayısına ve maskenin yüzünüze ne kadar iyi oturduğuna bağlı olabilir. Yüze sıkıca oturan bir cerrahi maske veya N95 gibi daha etkili bir maske kullanma seçeneğiniz varsa bu tür maskeleri tercih edin. Daha iyi bir maskeye erişiminiz yoksa iki maske takmak, tek bir maske takmaktan daha koruyucu olabilir.

"Unutmayın, herhangi bir maskenin burun üstüne ve çene etrafına uygun şekilde takılması gerekir" diyor Tetro.

7. Sık sık el dezenfektanı uygulayın
CDC, ellerinizi sık sık sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayarak iyi hijyen uygulamanızı önermeye devam ediyor. Ayrıca, sabun ve su yoksa en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Braunstein, "Kredi kartına, dış mekan kapı kollarına dokunmak gibi faaliyetler daha riskli hale geliyor" dedi. "Yanınızda küçük bir şişe dezenfektan bulundurun, böylece bu faaliyetlerden sonra hemen ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz."

8. Aşı olun
Sıra size geldiğinde aşı olun. Braunstein, aşıların birden fazla Spike Proteini kodladığını ve tek bir proteinde yapılan değişikliklerin aşının etkinliğini sınırlamaması gerektiğini söyledi. "Bununla birlikte, diğer varyantlardan birinin veya gelecekteki bir varyantın yeni veya değiştirilmiş bir aşı gerektirebileceği düşünülebilir" dedi. "Bu, yayılmayı yavaşlatmamız ve risk altındaki kişileri olabildiğince çabuk aşılamamızın daha kritik olmasının nedenlerinden sadece bir tanesi."

Medikaynak Referanslar

"8 Ways To Protect Yourself From The New Coronavirus Strains". Healthline, 2021, https://www.healthline.com/health-news/8-ways-to-stay-safe-from-the-new-coronavirus-strains#7.-Apply-hand-sanitizeroften. Accessed 27 Mar 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler