Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Dopamin sinir hücreleri için önemli bir sinyal molekülüdür. Konsantrasyonu şimdiye kadar kesin olarak belirlenememiştir. Şimdi yeni bir yöntem bunu mümkün kılıyor: Bochum, Göttingen ve Duisburg'dan bir araştırma ekibi dopamin varlığında parlayan modifiye karbon nanotüpleri kullandı. Bu sensörler benzeri görülmemiş bir çözünürlükle sinir hücrelerinden dopamin salınımını gösteriyor. Araştırma Ruhr-Universität Bochum (RUB) Fiziksel Kimya Bölümü'nden Profesör Sebastian Kruss, Dr. James Daniel ve Göttingen Max Planck Multidisipliner Bilimler Enstitüsü'nden Profesör Nils Brose tarafından yönetildi.

Dopamin varlığında floresan değişikliği

Dopamin aynı zamanda beynin ödül merkezini kontrol eder. Bu sinyal iletiminin bozulması Parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Kruss ‘Şimdiye kadar dopamin sinyallerini görselleştirebilecek bir yöntem yoktu. Yeni sensörlerin devreye girdiği yer burası. İnsan saçından yaklaşık 10.000 kat daha ince karbon tüpleri kullanılmaktadır. Görünür ışıkla ışınlandıklarında 1.000 nanometre ve daha fazla dalga boyuna sahip yakın kızılötesi aralıkta parlarlar. Bu ışık aralığı insan gözüyle görülemez, ancak dokuda daha derine nüfuz edebilir ve böylece görünür ışıktan daha iyi ve daha keskin görüntüler sağlayabilir. Ayrıca bu aralıkta sonucu bozabilecek çok daha az arka plan sinyali vardır. Çeşitli kısa nükleik asit dizilerini karbon nanotüplere bağladık, böylece nanotüpler tanımlanmış moleküllerle temas ettiklerinde floresanslarını değiştirdi. Araştırma grubunun karbon nanotüpleri spesifik olarak dopamine bağlanan ve dopamin konsantrasyonuna bağlı olarak az ya da çok güçlü bir şekilde floresan veren küçük nanosensörlere dönüştürmeyi başarmasının nedeni budur. Bu tür sensörlerin nörobiyoloji için ilginç olacağını hemen anladık’ dedi.

Sağlıklı sinir hücrelerinin sensör tabakasıyla kaplanması

Bunu yapmak için sensörlerin işleyen nöronal ağların çevresine taşınması gerekir. Göttingen'deki Max Planck Multidisipliner Bilimler Enstitüsü'nden Dr. Sofia Elizarova ve James Daniel bunun için sinir hücrelerinin sağlıklı kaldığı ve son derece ince bir sensör tabakasıyla kaplanabileceği hücre kültürü koşulları geliştirdi. Bu da araştırmacıların ilk kez nöronal yapılarda dopamin salınımını görselleştirmelerine ve dopamin salınımın mekanizmaları hakkında fikir edinmelerine izin verdi.

Kruss, Elizarova ve Daniel yeni sensörlerin muazzam bir potansiyele sahip olduğundan emin. Eizarova, ‘Dopamin sinyallerinin plastisitesi ve düzenlenmesi hakkında yeni bilgiler sağlıyor. Uzun vadede Parkinson gibi hastalıkların tedavisinin gelişmesine yol açabilir’ dedi.

Ekip ayrıca örneğin patojenleri tanımlamak için diğer sinyal moleküllerinin görünür hale getirilebildiği başka sensörler de geliştiriyor.

Medikaynak Referanslar

Novel sensors enable precise measurement of dopamine. ScienceDaily, May 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler