Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

UBC Okanagan'dan Doç. Mohammad Zarifi ve ekibi (Okanagan Microelectronics and Gigahertz Applications-OMEGA) kişiselleştirilmiş antibiyotik tedavisini mümkün kılacak bir yöntem geliştirdi. Mikrodalga sensör teknolojisini kullanan bilimciler antibiyotik direncini ölçmek için hızlı ve güvenilir bir değerlendirme yapan, düşük maliyetli, temassız, taşınabilir ve yeniden kullanılabilir bir mikrodalga sensörü geliştirmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, antibiyotiklerin aşırı reçete edilmesi, bakterilerin ilaç tedavilerine karşı artan direncine yol açmıştır. Zarifi, yeni gelişen 'süper bakterilerin' küresel olarak sağlık sistemleri üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu söylemiştir.

Bu yeni geliştirilen sensör, testi gerçekleştirmek için gereken süreyi, maliyeti azaltıp taşınabilirliğini artırarak Antibiyotik Duyarlılık Testinin (ADT) dezavantajlarıyla mücadele etmeyi amaçlamaktadır.

Zarifi, 'Pek çok bakteri türü, antibiyotiklere karşı direnç geliştirmek için sürekli olarak evrimleşiyor. Dünyanın dört bir yanındaki hastaneler için acil bir sorun oluşturuyor, ancak sensör ve tanı teknolojisinin duruma adaptasyonu yavaş. Mevcut ADT uygulamaları pahalı ve sonuç alınması 48 saate kadar sürebilir.’ diye açıklamıştır.

'Daha uzun bekleme süresi hastaların aldığı tedavileri önemli ölçüde geciktirebilir, bu da daha fazla tıbbi komplikasyona ve hatta ölümlere yol açabilir. Bu yöntem, güvenilir, hızlı ve uygun maliyetli bir saptama aracının gerekliliğini ortaya koyuyor' diye eklemiştir.

UBC ekibi tarafından geliştirilen yeni sensör, herhangi bir görünür ipucu ortaya çıkmadan önce bakteri üreme varyasyonlarını ayırt edebiliyor. Bu nedenle, özel bir bakteriyel enfeksiyonla mücadele etmek için antibiyotiklerin doz veya türü incelikli olarak ayarlanabilir.

Bir sonraki aşamada, OMEGA laboratuvarı, kişiselleştirilmiş antibiyotik tedavisine doğru büyük bir adım olarak, akıllı sensörler geliştirmek için yapay zeka algoritmalarını bu algılama cihazıyla birleştirmeyi hedefliyor.

Zarifi, 'Nihai hedefimiz, uygunsuz antibiyotik kullanımını azaltmak ve hastalar için bakım kalitesini artırmaktır. Sağlıkçıların elinde ne kadar kaliteli araç olursa, bakteri ve virüslerle savaşma yetenekleri o kadar artar.' diye sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

New technology paves way towards personalized antibiotic therapy: New sensor provides quick test to measure antibiotic resistance. ScienceDaily, 9 August 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler