Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çoğu insan yirmilik dişlerin onlu yaşların sonunda ve yetişkinliğin ilk yıllarında bir noktada ortaya çıkmasını bekler. Ancak birçok insan bir ila dört yirmilik dişe sahipken, bazı insanların hiç yoktur. Yirmilik dişler, ağzınızın arkasındaki üçüncü azı dişleridir. Yirmilik dişlere sahip olmak yaygın olsa da, bu dişler çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Yirmilik dişler için ağızda yeterli alan yoksa diş eti yüzeyinin altında gömülü kalabilirler. Her iki durumda da, çıkartılmaları gerekebilir.

Neden Bazı İnsanların Yirmilik Dişleri Yoktur?

Bir diş röntgeni üçüncü azı dişleriniz olup olmadığını ortaya çıkarabilir. Herhangi bir yirmilik dişine sahip olmamak bir sürpriz olabilir ve ağız sağlığınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Ama gerçek şu ki, bu azı dişlerine sahip olmamak gayet iyi bir durumdur. Dental Research Journal’a göre, insanların yüzde 5 ila 37'sinde herhangi bir yerde üçüncü azı dişinin eksik olduğu tahmin edilmektedir. Nedeni bilinmemektedir, ancak bu dişlerin eksikliği genetik olabilir. Dolayısıyla, ebeveynlerinizden birinin yirmilik dişleri yoksa o dişlere siz de sahip olamayabilirsiniz. Yirmilik dişlerin eksikliğini etkileyebilecek diğer faktörler arasında çevre, diyet ve çiğneme fonksiyonu yer alır. Bununla birlikte, yirmilik dişlerin ağız içinde görünmemesi onların var olmadıkları anlamına gelmez. Bazen, yirmilik dişler diş etlerine gömülü veya sıkışmış olabilir. Bu yüzden de tam olarak ortaya çıkamazlar. Diğer taraftan, yirmilik dişler görünmese bile diş röntgeni gömülü bir dişi tespit edebilir. Diş hekimi, dişeti enfeksiyonlarının ve ağrının önlenmesi için dişin çıkarılmasını önerebilir Veya diş hekimi dişlerin takibini düzenli olarak yaparak ve gömülü bir yirmilik dişi ancak sorun yaratmaya başlarsa çekebilir.

Yirmilik Dişler Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Yirmilik dişleri farklı yaşlarda ortaya çıkar. Tipik olarak, üçüncü azı dişlerinizin 17 ila 21 yaşları arasında onlu yaşların sonlarında veya yetişkinliğin ilk yıllarında ortaya çıkmaktadır. Ancak, bazı kişilerde yirmilik dişleri daha erken veya daha geç çıkabilir. Eğer yirmilik dişlerin çıkarılmasına gerek varsa, daha gençken bunun yapılması çok daha kolaydır. Çünkü gençken diş etlerinin etrafındaki kemikler daha yumuşaktır ve ağızdaki sinir kökleri tam olarak oluşmamıştır. İlerleyen yaşlarda ameliyat çok daha zor ve acı verici olmaktadır.

Yirmilik Dişlerin Amacı Nedir?

Yirmilik dişlerin çekilmesi yaygın bir prosedürdür çünkü ağızda sadece 28 diş için yer vardır. Eğer yirmilik dişlerinizin dördü de çıkarsa ve bu yüzden dişlerin sayısı 32’ye ulaşırsa bu durum, ağız içinde aşırı kalabalıklaşmaya yol açabilir. Peki, ağızda sadece 28 diş için yer olduğuna göre, yirmilik dişlerin amacı nedir? Bir inanca göre, yirmilik dişlerin eski dönemlerde yedek diş olarak hizmet ettiği düşünülmektedir. Günümüzde, yumuşak veya taze gıdalar yenilmekte ve çoğu kişi de iyi bir ağız hijyeni uygulamaktadır. Her iki faktör de diş kaybetme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Atalarımız farklı türlerde yiyecekler yediğinden ve düzenli diş kontrolleri olmadığından, diş çürüğü veya diş kaybı gibi diş eti ve diş problemleriyle uğraşmış olabilirler. Eğer öyleyse, yirmilik dişler muhtemelen çiğneme eylemi için ekstra diş görevini üstlenmiştir. Ancak günümüzde, yirmilik dişler çok az amaca hizmet etmekte ve çoğu zaman yarardan daha çok zarara neden olmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Does Everyone Have Wisdom Teeth? Healthline Magazine, published on January 10, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler