Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yoga, Hindu geleneklerinden gelen bir dizi zihin-beden uygulamasıdır. Bununla birlikte, alternatif bir iyi olma pratiği olarak dünya genelinde popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. 2015 yılında, yalnızca ABD’de, 36,7 milyon insanın yoga yaptığını ve 2020’de yapılan tahminlerin, bu sayının 55 milyondan fazla kişiye çıkacağını söyleyen istatistikler mevcuttur. Yogayı uygulayan insanlar, zihinsel ve fiziksel sağlıkları üzerindeki faydalı etkileriyle ilgili anekdotları sıklıkla paylaşırlar. Bu tür raporları ilginç bulan bazı bilim insanları, bahsedilen bu faydaların gerçek olup olmadığını doğrulamak için işe koyuldular.

Aslında, bazı çalışmalar, farklı yoga uygulamalarının bir kişinin genel sağlık hissini ve fiziksel sağlıklarının çeşitli yönlerini iyileştirebildiğini ortaya çıkarmıştır. Örneğin, 2017'den yapılan bir dizi çalışma, bir yoga programına katılan kişilerin daha düşük endişe ve depresyon yaşadıklarını göstermiştir. 2016'dan bir çalışma ise, yoga yapmamanın, yaşlı erişkinlerde bilişsel bozulma riskinin daha düşük olması ile ilişkili olduğunu ve bu yılın başlarında yapılan araştırmaların 8 haftalık yoğun yoga uygulamasının romatoid artrit semptomlarını azalttığını bildirmiştir.

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere'deki Edinburgh Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yoga uygulamasının sağlıklı yaşlı yetişkinler için yararlarını değerlendiren 22 randomize ve küme randomize klinik çalışmanın bulgularını analiz ederek bir inceleme yaptılar. Çalışmalar, çeşitli yoga programlarının 1 ila 7 ay arasındaki program süreleri ve 30 ila 90 dakika arasındaki bireysel oturum sürelerinin hem zihinsel hem de fiziksel refah üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Daha Az Depresyon Daha Kaliteli Uyku

Araştırmacı ekip, ortalama 60 yaş ve üstü insanlar arasında, yoga yapmanın - fiziksel aktiviteye katılmamaya kıyasla - fiziksel dengelerini, hareket esnekliğini ve uzuv kuvvetlerini artırmaya yardımcı olduğunu buldu. Yoga bu insanlarda ayrıca depresyonu azalttı, uyku kalitesini arttırdı ve canlılığı arttırdı. Yürüme gibi diğer hafif fiziksel aktivitelerle karşılaştırıldığında yoga, yaşlı yetişkinlerin daha düşük vücut kuvvetlerini daha etkin biçimde iyileştirmiş, düşük vücut esnekliklerini arttırmış ve depresyon belirtilerini azaltmış gibi görünüyordu.

Yaşlı yetişkinlerin büyük bir kısmı aktif değildir ve ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları tarafından belirlenen denge ve kas güçlendirme tavsiyelerine uymakta zorluk yaşamaktadırlar. Uzmanlara göre bununla birlikte, yoga kolay, uyarlanabilir ve çekici bir fiziksel aktivite şekli olabilir ve sağlık için yararlı olabileceğini gösteren kanıtlar ortaya çıktığından, bir yoga programına katılmak hem fiziksel hem de zihinsel olarak formda kalmak isteyen yaşlı yetişkinler için iyi bir seçenek olabilir.

Medikaynak Referanslar

Yoga keeps the mind and body young, 22 clinical trials Show Published Tuesday 4 June 2019 By Maria Cohut Fact checked by Jasmin Collier MedicalNewsToday

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler