Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Pittsburgh Üniversitesi epidemiyologlarına göre, yaş ilerledikçe bazı aktivitelerden sonra kendini yorgun hissetmek vaktinden evvel ölüme işaret ediyor olabilir.

Araştırmalardan ilkinde, kolayca yorulma, yorulganlık, yani aktivitelerde yer alırken kişinin hızla yorulması ve erken ölüm arasında ilişki ortaya koyulmuş, hızla yorulmanın erken ölüm için bir öngördürücü olduğu öne sürülmüştür. The Long-Life Family Study (Uzun Ömürlü Aile) Çalışmasında 60 yaş üzerindeki 2906 katılımcı yer almış, yürüme veya bahçe işleri gibi aktiviteler sırasında güçlük seviyeleri 0 ila 5 skorla değerlendirilmiştir. Aktiviteleri takiben hızla yorulan ileri yaş katılımcıların skoru ne kadar yüksekse önümüzdeki 2.7 yıl içinde ölme ihtimalleri düşük skorlu olanlara kıyasla iki mislinden daha yüksek olmuştur.

Fiziksel aktivitelerini veya egzersizlerini artırabilen kişiler zaman içinde yorulganlık skorlarını da azaltarak öngörülen uzun yaşam ihtimallerini de artırmıştır. Araştırmacılara göre bu çalışma, ileri yaş kişilerin egzersiz hedeflerine sıkı sıkıya sarılmaları için bir teşvik sağlayacak, sağlıklı ve uzun bir ömür sürme olasılıklarını yükseltecektir.

Medikaynak Referanslar

Feeling Tired Can Predict Early Death in Older Adults from Medscape, 11 February 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler