Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uzun zamandır, yüksek kalorinin bizlere kötü anlama geldiği öğretildi. Peki, size bu düşünme biçiminin modası geçmiş ve daha da önemlisi yanlış olduğunu söylesek? Bir yiyeceğin kalitesi tek bir özellik ile tanımlanmaz. Aksine, tüm parçalarının toplamıdır ki kalori sayımı sadece bir bileşendir. Aslında, bir miktar vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri kalorili bir yiyeceğe eşlik edebilir, yani yüksek kalorili de yüksek besin değerine sahip olabilir. Bu bağlamda, unlu mamuller, cips veya şeker gibi besinsel olarak daha az sunabilen kalorili gıdalardan bahsetmiyoruz. Bunun yerine bu çalışmada, günlük diyetlerimize sağlıklı bileşenler kattığı düşünülen, asgari düzeyde işlenmiş gıdalara odaklanacağız. Örnek olarak fındık, tohum ve tam yağlı süt ürünlerini inceleyelim. Fındık ve tohumlardan yapılan fındık, tohumlar ve tereyağları, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünün düşürülmesi ile ilişkili sağlıklı mono ve çoklu doymamış yağlarda yüksektir. Ayrıca, cips ve kurabiye gibi diğer kalorili, ancak besin açısından fakir atıştırmalıkların aksine, onları yedikten sonra dolu hissetmemizi sağlayan bir protein kaynağıdır. Süt ürünleri protein, kalsiyum, D vitamini (takviye edilmişse) ve potasyum sağlar. Tam yağlı süt, yağsız veya az yağlı seçeneklere göre daha fazla yağa sahiptir, bu da kalori sayısını artırır fakat aynı zamanda süt ve yoğurtun zenginliğini de artırır. Bu durum daha az yağ içeren bir şey tüketmemizden daha memnun hissetmemizi sağladığı gibi porsiyonları kontrol altında tutmayı kolaylaştırır. Kalori açısından yüksek olmasına karşın aynı zamanda besin açısından da yüksek olan birkaç gıdayı daha inceleyelim. İlk olarak bir orta boy avokadoda yaklaşık 240 kalori bulunur. Aynı zamanda sağlıklı tekli doymamış yağ oranı yüksektir ve iyi bir bakır, folat, lif ve K vitamini kaynağıdır. İkinci olarak zeytinyağı, tekli doymamış yağların mükemmel bir kaynağıdır ve tekli doymamış yağlar, özellikle bitki kaynaklarında bulunanlar, kalp sağlığında önemli bir faktör olan LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bir çorba kaşığı zeytinyağı yaklaşık 120 kalori içerir. Aynı zamanda kanola, soya fasulyesi ve avokado yağları gibi diğer yemeklik yağlar da sağlık yararları sağlayabilen farklı yağ profillerine sahiptir. Üçüncü ve son olarak çiya tohumlarının iki yemek kaşığı yaklaşık 140 kaloriye sahiptir. Lif (11 gram veya günlük önerilen miktarın yaklaşık üçte biri) ve kalsiyum bakımından zengindirler ve protein, omega-3 yağ asitleri, çinko ve bakır gibi önemli minerallere katkıda bulunurlar. Kalorili yiyecekleri yerken dikkatli olmak önemlidir çünkü kalori katkıları hızlı bir şekilde artabilir.

Yüksek Kalorili, Yüksek Besleyici Gıdalar Herkesin Diyetinin Bir Parçası Olmalıdır

Bir porsiyonu ayarlamak için zaman ayırmak ve bu miktarın gerçekte neye benzediğini öğrenmek, vücudumuza neler koyduğumuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza yardımcı olur ve bu tür yiyeceklerden bazılarını yemekten endişe edebiliriz. Zor görünebilir ya da bazıları için kaygı uyandırıcı olabilir ama kalori yoğun yiyecekleri günlük yeme düzeninize sokmak biraz düşünceli bir planlama ile yapılabilir. İlk olarak, bu yiyeceklere toplam diyetinize nasıl uydukları ve yeme çevresindeki davranışlarınız bağlamında bakmak faydalı olacaktır. Bu "yatırım gıdaların sunduğu besinleri almak için hangi seçenekleriniz var ve ne kadar yiyeceğine nasıl karar vereceksin? Fındık veya tohumlar üzerinde atıştırma yaparken aşırıya kaçmaya eğilimliyseniz, bunları özel günlere ayırabilir ve bunun yerine yağ ihtyiacınızı daha sağlıklı avokado, zeytinyağı veya balık gibi diğer yiyeceklerden alabilirsiniz. Başka bir seçenek ise, fındık veya tohumları, masanızda veya mutfak tezgahınızda büyük bir kavanoza koymak yerine ayrı ayrı kaplara (bir kuruyemiş ve tohum porsiyonu yaklaşık dörtte bir fincan) önceden bölmek olabilir.

Genel olarak, yiyecekler ve atıştırmalıklar aracılığıyla kaç kalori aldığınızı düşünmek önemlidir ancak bu bir takıntı haline gelmemelidir. Yüksek kalorili, yüksek besleyici gıdalar herkesin diyetinin bir parçası olabilir ve olmalıdır çünkü denge öğrenme stratejileri sağlıklı beslenme için çok önemlidir. Kalori alımını beslenme ihtiyaçları ile dengelemek öğrenilmiş bir beceridir ancak küçük bir uygulama ile daha da kolay bir hale gelir.

Medikaynak Referanslar

Can Calorie-Dense Foods Also Be Healthy?, Food Insight, IFIC Foundation, 8 November 2019

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler