Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

2020'nin sonunda, Massachusetts Genel Hastanesi'ndeki (MGH) alerji uzmanları liderliğindeki uzmanlar, COVID-19 aşılarına karşı olası alerjik reaksiyonlarla ilgili tüm bilgileri incelemiştir. Şimdi ekip, o zamandan beri tamamen aşılanmış 65.000'den fazla çalışanı yöneten deneyimlerine dayalı olarak güncellenmiş içgörüler yayınlamıştır. Grubun en son bulguları Journal of Allergy and Clinical Immunology: InPractice'de yayınlanmıştır. MGH Alerji ve Klinik İmmünoloji Birimi'nin klinik direktörü olan baş yazar Aleena Banerji, asıl amaçlarının, mümkün olduğunca çok sayıda bireyin güvenli bir şekilde COVID-19 aşısı almasını sağlamak ve aşılara karşı alerjik reaksiyonlar konusunda bilgi eksikliğinden kaynaklanan gereksiz aşı tereddütlerinden kaçınmak olduğunu ifade etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üçüncü COVID-19 aşısı olan araştırmacılar, alerji öyküsü olan hastaların değerlendirilmesi için değiştirilmiş yaklaşımlar önermektedir. Araştırmacılar bunun, bir alerjist değerlendirmesine ihtiyaç duymadan tüm COVID-19 aşılarına uygun bireyleri belirlemek için açık ve basit ilk soruları içerdiğini belirtmişlerdir.

Aşılara karşı nadir görülen şiddetli alerjik reaksiyonlar

MSc, MGH'nin Romatoloji, Alerji ve İmmünoloji Bölümü içindeki Klinik Epidemiyoloji Programının eş yöneticisi olan kıdemli yazar Kimberly G. Blumenthal, daha fazla zaman ve deneyimle, COVID-19 aşılamasından önce alerjist değerlendirmesi gerektiren önceden alerjisi olan hasta grubunu önemli ölçüde daraltmayı başardıklarını belirtmiştir. Kimberly G. Blumenthal, şimdi, yalnızca aşıların bir bileşeni olan polietilen glikole karşı son zamanlarda ciddi bir alerjik reaksiyon geçiren nadir kişilerin, deri testi de dahil olmak üzere değerlendirme için bir alerji uzmanına veya immünologa başvurmasını tavsiye ettiklerini ifade etmiştir.

Ayrıca Kimberly G. Blumenthal, gıdalara, ağızdan ilaçlara, latekse, arı sokmalarına veya zehire karşı şiddetli alerjisi olan kişilerin, COVID-19 aşılarını güvenle alabileceğini sözlerine eklemiştir. Ekip, aşılara karşı şiddetli alerjik reaksiyonların son derece nadir olduğunu kaydetmiştir. Araştırmacılar aşı kliniklerinin, aşılamadan sonra 30 dakika boyunca yüksek riskli bireyleri gözlemlemeye devam etmesi ve oluşabilecek alerjik reaksiyonları tanıma ve yönetme konusunda eğitimli personele sahip olması gerektiğini vurgulamışlardır.

Medikaynak Referanslar

Massachusetts General Hospital, Updated advice for safe COVID-19 vaccination in people with high-risk allergy histories, ScienceDaily, 19 April 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler