Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hücre kültürleri ve iki ayrı fare modelinde yapılan yeni araştırmalar, tuz bakımından yüksek bir diyetin bazı immün hücrelerin işlevini değiştirerek tümör büyümesini azalttığını tespit etti. Sayısı giderek artan çalışmalara göre, aşırı tuz alımının pro-inflamatuar etkilerine işaret etmektedir.

Özellikle tuz bakımından yüksek bir diyetin pro-enflamatuar etkilerinin, örneğin multipl skleroz (MS) ve enflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) gibi otoimmün hastalıklarla ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Yüksek tuzun bağışıklık hücresi dengesi üzerindeki bu proenflamatuar etkileri, yüksek tuz koşullarının anti-tümör bağışıklığını ve kanseri de etkileyip etkileyemeyeceği sorusunu gündeme getirir. Bu nedenle, bir araştırma ekibi, hücre kültürlerinde ve iki bağımsız fare modelinde yüksek tuz alımının tümör büyümesi üzerindeki etkilerini incelemek için yola çıkmıştır.

Araştırma ekibine VIB-UHasselt laboratuvarının başkanı Profesör Markus Kleinewietfeld liderlik etmiştir. Kleinewietfeld ve meslektaşları bulgularını Immunology in Frontiers dergisinde yayımladı. Araştırmacılar, yüksek tuzlu bir ortamı kopyaladıkları bir hücre kültürü deneyi yaptılar.

Aşırı tuzun hem farelerde hem de kanser hastalarında miyeloid türevli baskılayıcı hücreleri inhibe ettiği ortaya çıktı. Yüksek tuzlu bir ortam miyeloid türevli baskılayıcı hücrelerin diğer immün hücreleri neredeyse tamamen inhibe etmesini engelledi. Önceki çalışmalar,miyeloid türevli baskılayıcı hücrelerin bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde tümörlere saldırmasını önlemede anahtar olduğunu ortaya koymuştur.

Bu çalışmada, yüksek tuzlu ortamı korurken miyeloid türevli baskılayıcı hücrelerin tamamen tükenmesi, tümör büyümesi üzerindeki önleyici etkileri tersine çevirerek miyeloid türevli baskılayıcı hücrelerin antikanser immünoterapisi için çok önemli olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca, melanom transplantasyonlu bir fare modelinde, tuzdan zengin bir diyetle beslenen kemirgenler, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde inhibe edilmiş bir tümör büyümesi sergilemiştir.

Son olarak, Prof. Kleinewietfeld ve ekibi bu sonuçları akciğer kanserli fareleri kullanarak farklı bir modelde tekrarlamaya çalıştılar. Araştırmacılar, bu modelde ayrıca tuzun yüksek olduğu bir diyetin akciğer kanseri büyümesini önemli ölçüde geciktirdiğini bildirdi. Böylece yüksek tuzlu bir diyet iki bağımsız tümör nakli modelinde tümör büyümesini önemli ölçüde engelleyebildi. Ancak, antikanser immünoterapilerde terapötik potansiyeli değerlendirmek üzere etkiyi ve ayrıntılı altta yatan moleküler mekanizmaları tam olarak anlamak için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Medikaynak Referanslar

High Salt Inhibits Tumor Growth by Enhancing Anti-tumor Immunity Ralf Willebrand1, Ibrahim Hamad1, Lauren Van Zeebroeck1, Máté Kiss2,3, Kirsten Bruderek4, Anneleen Geuzens1, Dries Swinnen1, Beatriz Fernandes Côrte-Real1, Lajos Markó5, Els Lebegge2,3, Damya Laoui2,3, Josephine Kemna6,7, Thomas Kammertoens6,7, Sven Brandau4, Jo A. Van Ginderachter2,3 and Markus Kleinewietfeld1*

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler