Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerika Birleşik Devletleri'nde diyabeti olan 30 milyon insanın yaklaşık %90–95'i tip 2 diyabet hastalığına sahiptir. Tip 2 diyabette, vücut hücreleri, kan şekerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı hormon olan insülin etkilerine karşı dirençli hale gelir. İnsülin hücrelerdeki bu enerji dönüşümünü aktive edemediğinde, vücudun kan şekeri seviyesinde bir artış meydana gelir ve vücutta prediyabet ve tip 2 diyabete sebep olan koşulları yaratır. Yüksek kan şekeri seviyeleri çok zararlı olabilir. Bu durum, muhtemel görme kaybı ve kalp ve böbrekler de dahil olmak üzere çeşitli organlarda ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Yeni Zelanda Otago Üniversitesi'nden bilim insanları bu konu üzerinde yeni bir çalışma yayınladılar. Çalışmanın sonuçları Tip 2 diyabeti olan insanlar arasında egzersizin kalp hastalığını önlemenin en iyi yolu olduğunu tespit edildi. Bununla birlikte, araştırmacılar, bu tür bir rahatsızlığı olan çoğu insanın aynı zamanda kalp fonksiyonunun bozulmuş olduğu ve bu sebeple bu kişilerin egzersizin yararlarını elde etmek için yeterince sıkı çalışamayabilecekleri de kabul ediyorlar. Otago ekibi, yüksek yoğunluklu aralıklı antremanın (HIIT) yararlarına odaklanan çalışmalarında bu konuyu ayrıntılı bir biçimde ele aldı. HIIT, koşu veya hızlı yürüyüş gibi alternatif orta şiddette egzersiz süreleri ile kısa süreli sert sprint veya merdiven çıkma patlamaları içeren bir egzersiz türüdür.

3 Ay Boyunca HIIT Kalp Fonksiyonunu İyileştiriyor

Çalışmada, 3 ay boyunca, tip 2 diyabeti olan 11 orta yaşlı yetişkin, 10 dakikalık çok yüksek yoğunluklu aktivite içeren 25 dakikalık egzersiz seanslarına katıldı. Araştırmacı ekip, çalışmanın başlangıcında ve 3 aylık eğitim süresinin sonunda katılımcılardan kalp fonksiyonu ölçümleri aldı. Daha sonra bu ölçümleri, eğitimi almayan beş katılımcıdan oluşan bir kontrol grubu ile karşılaştırdılar. Bu sonuçlar katılımcıların ilaçları veya beslenmelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan ortaya çıktı.

Daha da önemlisi, çalışma, yüksek yoğunluklu programın, tip 2 diyabetli orta yaşlı yetişkinler için güvenli ve uygulanabilir bir egzersiz programı olduğunu gösterdi. Çalışma boyunca katılımcılar egzersiz programına %80 oranında uyumluluk gösterdiler. Araştırmacılar HIIT'in tip 2 diyabet hastaları üzerindeki faydalarından emin olmak için sonuçları daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Type 2 diabetes: High-intensity exercise may restore heart function Published Monday 3 June 2019 By David McNamee   Fact checked by Carolyn Robertson MedicalNewsToday

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler