Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Belirli saatlerde yemek yemeyi kısıtlayan bir diyet rejimi olan zaman kısıtlı beslenme (ZKB), zayıflama alanında artan bir ilgi çekmektedir. Yeni bir çalışma, ZKB’nin kilo kaybının yanı sıra birçok sağlık yararı sağladığını ve bu faydaların da cinsiyete ve yaşa bağlı olabileceğini göstermektedir.

Çoğu ZKB çalışması genç erkek farelerde kilo kaybına odaklanırken Salk bilim adamları ZKB’nin diğer popülasyonlarda ek yarar sağlayıp sağlamadığını belirlemek istedi. 17 Ağustos 2021'de Cell Reports’da yayınlanan bulguları, yaş ve cinsiyetin ZKB’nin sonuçlarını etkilemesine rağmen, yeme stratejisinin insanlar için hem genç ve hem de yaşlılarda her iki cinsiyet için çoklu yarar sağladığını ve ZKB’nin tip 2 diyabet, yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer kanseri ve hatta COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıklar için değerli bir müdahale olabileceğini göstermektedir.

Salk Düzenleyici Biyoloji Laboratuvarı’nda Rita ve Richard Atkinson Kürsüsünden Prof.Dr. Satchidananda Panda, ZKB temelli birçok klinik müdahalenin birincil sonucu kilo kaybı olsa da ZKB’nin sadece metabolik hastalık için değil, bulaşıcı hastalıklar ve insülin direncine karşı dayanıklılığı artırdığını da bulduklarını söylemektedir.

Glukoz intoleransı, alkolsüz karaciğer yağlanmasına ve insidansı, ölüm oranları son 25 ila 30 yılda azalmak yerine artmış olan birkaç kanserden biri olan karaciğer kanserine doğru kötü gidişin ilk adımıdır. Amerikan Diyabet Derneği, %40'ından fazlası zaten diyabetik veya pre-diyabet olan popülasyonları için her yıl 1, 5 milyon yeni vaka öngörmektedir. Bu gidişat glukoz intoleransı için basit bir tedavi bulunmasını önemli bir öncelik haline getirmektedir.

Araştırıcılar geleneksel genç-erkek-fare alışkanlığını kırarak, iki yaş grubundaki (20 ve 42 yaşındaki insanlara eşdeğer) erkek ve dişi fareleri yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyet beslediler ve günde dokuz saat kadar aç bıraktılar. Ekip, yaş ve cinsiyetin çeşitli sağlık parametreleri için ZKB’nin sonuçlarını nasıl etkilediğini belirlemek için testler yaptı: karaciğer yağlanması, glukoz regülasyonu, kas kütlesi, performans ve dayanıklılık ve enfeksiyona hayatı tehdit eden bir yanıt olan sepsise rağmen hayatta kalma. Ayrıca laboratuvar koşullarını hayvanların sirkadiyen saatleriyle (fareler gündüz uyur ve geceleri hareketlidir) eşleştirmek amacıyla genellikle gece görüş gözlükleri ve özel aydınlatma ile çalışarak değişik bir adım atmışlardır.

Araştırmacılar, kimyasal yapılarını ve süreçlerini tespit etmek için, ZKB uygulanan farelerin dokularını analiz ederek yaş, cinsiyet veya kilo kaybı profilinden bağımsız olarak, ZKB’nin 100 milyon Amerikalıyı etkileyen ve onaylı bir ilacı olmayan yağlı karaciğer hastalığına karşı güçlü bir şekilde koruma sağladığını saptadılar.

Makalenin ilk yazarı olan eski Panda Laboratuvarı çalışanı ve şimdi Utah Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Amandine Chaix," ilk kez dişi fareleri inceliyorduk ve ne beklememiz gerektiğini bilmiyorduk " diyor ve ekliyor "ZKB uygulanan dişilerde kilo almalarına rağmen, daha az karaciğer yağlanması ve daha iyi kontrol edilen kan şekeri de dahil olmak üzere metabolik faydaların görülmesi bizi şaşırttı."

16 saatlik oruçtan sonra farelerde yapılan oral glukoz tolerans testleri (OGTT), ZKB’nin hem genç hem de orta yaşlı erkeklerde daha düşük kan şekeri artışı ve normal kan şekeri seviyelerine daha hızlı dönüş ile ilişkili olduğunu ve genç ve orta yaşlı kadınlarda glukoz toleransında önemli bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, ZKB uygulanan orta yaşlı dişiler ve erkekler, normal kan şekeri seviyelerini, her zaman yiyecekleri olan kontrol farelerinden daha etkin biçimde eski haline getirebildiler. Bu bulgu, ZKB’nin diyabeti önlemek veya tedavi etmek için düşük veya sıfır maliyetli, kullanıcı dostu bir yol olabileceğini ve laboratuvarın insanlarda metabolik sendrom üzerine yaptığı 2019’daki ZKB çalışmasının sonuçlarını desteklediğini göstermektedir.

Araştırmacılar ayrıca ZKB’nin hem erkekleri hem de kadınları özellikle pandemi sırasında yoğun bakım ünitelerinde özel bir tehlike olan sepsis kaynaklı ölümden koruyabileceğini buldular. Farelerde sepsis benzeri bir duruma neden olan bir toksin uygulandıktan sonra, araştırmacılar 13 gün boyunca hayatta kalma oranlarını izlediler ve ZKB’in hem erkek hem de dişi fareleri sepsisten ölmekten koruduğunu buldular.

ZKB sadece yağlı karaciğer hastalığı, diyabet ve sepsisten ölüme karşı koruma sağlamadı; erkek farelerin (etki kadınlar için geçerli değildi) kas kütlesini korumasına ve eklemesine ve kas performansını iyileştirmesini de sağladı. Bu bulgu gelişmiş kas performansının düşmelere karşı korunmaya yardımcı olabileceği için özellikle yaşlılar için önemlidir.

Bu şaşırtıcı keşif, Panda'nın Laboratuvarı için bir sonraki adımlara ve yeni sorulara işaret ediyor: ZKB, kasların daha iyi onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olduğu için kas kütlesi artar mı? ZKB’nin kas metabolizması ve rejenerasyonu üzerindeki etkisi nedir?

Panda," bunlar bizim için çok heyecan verici sorular ve bunları daha ayrıntılı olarak incelemeyi dört gözle bekliyoruz " yorumunu yapmıştır.

Medikaynak Referanslar

Amandine Chaix, Shaunak Deota, Raghav Bhardwaj, Terry Lin, Satchidananda Panda. Sex- and age-dependent outcomes of 9-hour time-restricted feeding of a Western high-fat high-sucrose diet inC57BL/6J mice. Cell Reports, 2021; 36 (7): 109543 DOI: 10.1016/j.celrep.2021.109543 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler