Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Genellikle unutkanlık zeka geriliği ile ilişkilendirilir en azından TV ve filmler de bizlere bu şekilde aktarılır. Toronto Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, güçlü bir hafızaya sahip olmanın aşırı abartılmış bir iddia olduğunu ve unutkanlığın aslında zekaya fayda sağlayabileceği sonucunu ortaya koymuştur. Çalışmanın yayıncılarından Profesör Blake Richland yaptığı açıklamada beynin alakasız ayrıntıları unutması ve bunun yerine gerçek dünyada karar vermeye yardımcı olacak şeylere odaklanmasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca egzersizin hipokampustaki nöron sayısını arttırdığını, ancak bunların hayatımızda gerçekte önemli olmayan detaylar olduğunu ve bizi iyi kararlar vermekten alıkoyabileceğini de sözlerine ekledi. Profesör Richards ve Paul Frankland, değerli bilgileri koruyarak diğer önemsiz şeylerin gitmesine izin vererek karar vermeyi optimize etmek için hafızayı kullanmayı önerdiler ki bu durum esasen önemli olan şeylere yer açmıştır. Unutkanlığın bu yönü aslında bizim için bir engelden çok nimettir. Örneğin beynimiz geçmiş bir olayla ilgili belirli ayrıntıları unutsa da yine de büyük resmi hatırlar. Araştırmacılar bu durumun daha küçük ayrıntıları hatırlayan birinin aksine önceki deneyimleri genelleştirmemize izin verdiğine inanmaktadır. Bununla birlikte değindikleri önemli nokta insanlar önemli şeyleri sıklıkla unuturlarsa, işte o zaman bu durum endişe verici bir hale gelir.

Ayrıntıları Unutmak Sağlıklı Belleğin İşareti

Çalışma, her zaman ayrıntıları unutmanın, tam olarak istendiği gibi çalışan sağlıklı bellek sisteminin bir işareti olduğunu iddia etmektedir. Profesör Richards’a göre bu hangi bilgilerin atıldığı duruma bağlıdır. Richards ayrıca, bir şeyi hatırlamak isteyeceğiniz bir ortamı, bir şeyi unutmak istediğiniz bir ortamdan ayıran şeylerden biri, ortamın ne kadar tutarlı olduğu ve olayların yaşamınıza geri dönme olasılığı olduğunu belirtmiştir. Bu duruma verilecek en iyi örnek, her gün çok sayıda farklı insanla karşılaşan bir süpermarket çalışanı olurken, küçük yerel kafede çalışan bir kişi ise yerlileri hatırlamaya başlayacaktır.

Anıları saklamak için yapılacak en iyi şey kesinlikle her şeyi ezberlememektir. Çünkü bir karar vermeye çalışıyorsanız ve beyniniz sürekli gereksiz bilgilerle bombalanıyorsa, karar vermek imkansız olacaktır. Sonuç olarak bizler her zaman bir trivia oyununu parçalayabilen kişiyi idealleştiriyoruz, ancak hafıza noktası 1972’de Stanley Kupası’nı kimin kazandığını hatırlamıyor.

Medikaynak Referanslar

Being forgetful is a sign of high intelligence, according to scientists, Jack Webb in News, 19 january 2020, indy100

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler