Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir teknik ile insanların hangi kelimeleri duyduğunu anlayıp onları bir robot sesinde çoğaltabilecek bir cihaz tanıtıldı. Cihazın konuşamayan insanların zihinlerini okumak için kullanılabilecek yeni teknolojilere ön ayak olabileceği düşünülüyor.

Bu teknikte, ameliyattan önce insanları izlemek için beyne yerleştirilen geçici elektrotlar kullanılıyor. Araştırmacılar bundan sonraki adımda ise kalıcı bir implant yapabilmeyi amaçlıyorlar. Bu yöntem ile şimdiye kadar sadece insanların dinlediği basit kelimeler çözülebildi. Ancak araştırmacılar, bu tekniği daha da geliştirerek insanların düşünüp konuşmadıklarını da çözmeyi umuyorlar. Bu yöntem başarılı olursa, bir inmeden sonra felç olan ya da motor nöron hastalığı geçiren ve konuşamayan insanlara yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Bu kişiler şu anda, kafalarının dışına elektrotlar yerleştiren bir kulaklık kullanarak bilgisayar konuşması yapabiliyorlar. Bunlar, kullanıcıların önlerindeki bir ekranda harfleri seçmelerine olanak sağlayan basit beyin aktivitesini algılayabiliyor, ancak bu şekilde iletişim kurmak oldukça yavaş gerçekleşiyor.

Columbia Üniversitesi Zuckerman Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, konuşmanın yazmaktan çok daha hızlı olduğunu ve bu insanlara aileleriyle tekrar konuşma fırsatı sunmak istediklerini belirtiyorlar. Araştırmacılar doğrudan beyne bağlanan elektrotları kullanmaya çalışıyorlar.

Sağlıklı İnsanlar Yapay Zekayı Anlayabildi

Araştırmacılar, potansiyel olarak riskli olduğundan, epilepsi ameliyatı geçiren kişilerin nöbetlerinin nereden geldiğini bulmak amacıyla geçici olarak beynin içine veya yüzeyine yerleştirilen elektrotlardan faydalandılar. Birkaç günlüğüne, hastanede bu tür elektrotlara sahip olan 5 kişiden cümle kayıtlarını dinlemelerini istediler. Beyin aktiviteleri, grubun yapay zeka konuşma tanıma yazılımını eğitmek için kullanıldı. Daha sonra hastalar, 0 ila 9 arasında okunan 40 sayıyı dinlediler. Yapay zeka, duyduklarını çözmeye çalıştı ve kelimeleri tekrarladı. Tekniğin başarısı, ayrı bir sağlıklı gönüllü grubu tarafından ölçüldü. Gönüllü gruptaki insanlar, yapay zekanın söylediklerinin dörtte üçünü doğru bir şekilde anladılar.

Bu konu ile ilgilenen diğer çalışma grupları, insanların bir fMRI beyin tarayıcısının içine girdiği zihin okuma yolları geliştiriyorlar. Şimdiye kadar birinin bakmakta olduğu nesneler veya ünlüler gibi basit kavramlar çözülebildi. Bununla birlikte bu ekipman küçük bir oda kadar alan kapladığından, bu yöntemin pratik olmayacağı düşünülüyor.

Medikaynak Referanslar

Clare Wilson. Mind-reading implant can decode what your ears are hearing, New Scientist 29 January 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler