Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

"Sadece yap diyorlar. Keşke bu kadar kolay olsaydı. Formda kalmak, daha iyi yemek, daha akıllıca para harcamak veya bir promosyon için ne kadar çalışmak istediğiniz önemli değildir, her zaman sizi yoldan çıkarmak için mutlaka bir şeyler ortaya çıkar. İyi haber şu ki, bu durum seni kötü bir insan yapmaz, sadece insan yapar. İnsan zihni, egzersiz yapmayı ve sebze yemeyi sevmek için evrilmedi. Bizi şekillendiren avcı-toplayıcı yaşamının gerçekliği, egzersizin pazarlık konusu olmadığı ve tatlı, yağlı ve yenilebilir bir şey bulunduğunda, direnmenin bir seçenek olduğu - aslında çok da mantıklı olmayan, durumdur. Hareketsiz oturmaya ve saatlerce konsantre olmaya gelince, unutun gitsin. Zihinlerimiz ufukta ortaya çıkabilecek tehlike ve fırsatların taramasını yapacak şekilde şekillendirildi. Ne yazık ki, bu, uzun vadeli hedeflerimizin çoğunun, bedenlerimizin ve zihinlerimizin yapmak için evrildikleri şeye karşı çalıştığı anlamına gelir. Peki, modern bir insan ne yapacak? Bunun için tek şey beyninizi oynamak. İşte size bunu yapmanın ve hedeflerinize, kendinize rağmen ulaşmanın en bilimsel yolları:

Çevrenizi Değiştirin

Biz aklın ve amacın yaratıkları olduğumuzu düşünmek isteriz. Gerçekte, çoğunlukla hayatımız boyunca uyurken gezer, burnumuzun dibindeki her şeye tepki veririz. Cambridge Üniversitesi Davranış ve Sağlık Araştırmaları Birimi müdürü Theresa Marteau, "Ortamlar, çoğu zaman biz farkında olmadan davranışlarımızı işaret ediyor. diyor. Daha da kötüsü, çevre davranışlarımız üzerinde genellikle kafamızda tuttuğumuz inançlardan daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Gelecekteki Benliğinizi Hatırlayın

"Bugün köpekbalığı görüldü. Suya girmek kendi sorumluluğunuzdadır. Uyarı işaretleri varsa ikna edicidir. Isırılma veya öldürülme olasılığı, herkesin yüzmekten vazgeçmesi için yeterlidir. Ancak, gelin gerçek hayattaki duruma bakalım: 2018'de köpekbalıkları beş kişiyi öldürdü. Her yıl yaklaşık 3.2 milyon ölüm ise hareketsizliğe bağlanıyor. Öyleyse neden, "katil kanepeden kurtulmak için bizi uyaran reklamlar gibi daha az korkutucu sedanter bir yaşam tarzının tehlikeleri hakkında uyaran reklamlar buluyoruz?

Bilinçli Düşüncelere Güvenmeyin

Davranışınızı değiştirmek söz konusu olduğunda, bilgi temel gerekli güç değildir. Yaşam tarzlarının ve genetiklerinin onları erken bir mezara doğru hızlandırdıkları söylenen 10.000'den fazla insanın 2016 analizi, bu durumun insanların düşünme tarzlarını değiştirirken, aslında yaptıklarına yönelik hiçbir fark yaratmadığını buldu. Stresli olmak beyninizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız olabilecek en kötü şeyle ilgilidir ve bu özellikle iyi niyetlere bağlı kalmak için geçerlidir. Daha az zevkli uzun vadeli bir hedef lehine derhal zevk çağrısını göz ardı etme yeteneğimiz, iki beyin devresi biti arasında karmaşık şekilde gidip gelmesine dayanır. Stres, işleri bozar, kendini kontrol etmeye özen gösteren ağda kısa devre yaptırır ve bize kötü olmanın iyi olduğunu söyleyen şeyi güçlendirir.

Başka Bir Şey Yapın

Daha iyi yemek istiyorsanız, bir egzersiz sınıfına katılın. Bu, dört yıl boyunca 6000'den fazla kişiyi takip eden 2015 çalışmasının bir sonucuydu. Çalışma döneminde egzersizlerini arttıran insanlar, meyve ve sebze alımlarını, daha önce düzenli olarak egzersiz yapan veya fitnes planlarını erken bırakan insanlardan daha fazla arttırdı. Ama dikkat. Bu artışların her zaman olumlu etkileri yoktur. "İyi bir şey yapmak - örneğin koşuya çıkmak veya sağlıklı bir atıştırmalık yemek - bazen sizi "kötü bir şey yapma hakkını kazandığınızı hissetmenize yol açabilir.

Medikaynak Referanslar

How to trick your mind to break bad habits and reach your goals. NewScientist Magazine, published on 24 July 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler