Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hastalığın Seyrinin Takibi

Hastalığınızın ilerlemesinin nasıl olduğunu tespit etmek için düzenli doktor vizitleri planlanacaktır. Bu doktor vizitleri sırasında sizde aşağıdaki testler yapılabilir:

 • Solunum fonksiyon testleri:
  • Spirometri, havanın akciğerlerinize giriş ve çıkışını değerlendiren bir test tipidir. Spirometri ile yapılabilen bazı özel ölçümler aşağıdakileri içermektedir:
  • Zorlu vital kapasite (FVC), mümkün olduğu kadar derin nefes aldıktan sonra zorlama ile dışarı verebildiğiniz havanın miktarını ölçer
  • Birinci saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm (FEV1), zorlama ile nefes vermenin birinci saniyesinde dışarı verebildiğiniz havanın miktarını ölçer
  • Difüzyon kapasitesi testleri, akciğerler ile kan arasındaki gaz alışverişinin hangi düzeyde olduğunu ölçer; DLCO  testi, akciğerler tarafından karbonmonoksit değişiminin nasıl yapıldığını ölçer
 • Egzersiz testi: Yürüme testleri, belirli bir sürede ne kadar mesafe yürüyebildiğinizi, yürüme sırasındaki oksijen satürasyonunuzu ve egzersizden sonra ne derecede çabuk toparlandığınızı ölçer.
 • Akciğer taramaları: Akciğer fonksiyon testleri anlamlı derecede değişiklik gösteriyorsa, akciğerlerinizdeki skarlaşmanın ilerlemesini izlemek için ek bir yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (HRCT) taraması yapılabilir.

Ayrıca, doktorunuz nasıl hissettiğiniz ve günlük aktivitelerinizi gerçekleştirebilme yetiniz hakkında sorular soracaktır. 

İPF tedavi seçenekleri için tıklayınız

 

Referanslar :

1. Rigotti NA et al, Cigarette smoking and coronary heart disease: risks and management. Cardiol Clin. 1996

2. Peljto AL, Zhang Y, Fingerlin TE, Ma SF, Garcia JG, Richards TJ, Silveira LJ, Lindell KO; et al. (2013). "Association between the MUC5B promoter polymorphism and survival in patients with idiopathic pulmonary fibrosis". JAMA 309 (21): 2232–2239.doi:10.1001/jama.2013.5827. PMID 23695349.

3. Stock CJ, Sato H, Fonseca C, Banya WA, Molyneaux PL, Adamali H, Russell AM, Denton CP; et al. (2013). "Mucin 5B promoter polymorphism is associated with idiopathic pulmonary fibrosis but not with development of lung fibrosis in systemic sclerosis or sarcoidosis".Thorax 68 (5): 436–441.