Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İPF Tanısı Nasıl Konulur?

Hastalar idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) teşhisi konana kadar birçok doktora ve diğer sağlık uzmanlarına görünebilmektedir. Aşağıdaki nedenlerden dolayı bu hastalığın teşhis edilmesi güç olmaktadır:

  • Akciğer fibrozisi normal göğüs röntgeni ile çoğunlukla net olarak ayırt edilememektedir
  • Başka bazı akciğer bozukluklarında benzer semptomlar ve skarlaşma görülmektedir
  • İPF semptomları spesifik değildir ve astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve konjestif kalp yetmezliği gibi başka hastalıklarınkine benzeyebilmektedir
  • İPF hastalarında nefes darlığına neden olan başka rahatsızlıklar olabilmektedir

Çoğu vakada, İPF bir pulmonolog (akciğer ve solunum hastalıkları uzmanı) tarafından teşhis edilir. Pulmonolog, tam bir tıbbi öykü analizi ve fizik muayene gerçekleştirir. İPF’den şüpheleniliyorsa, başka hastalıkları ekarte etmek için testler yapılabilir (testlerin listesi için aşağıya bakınız). Teşhis sürecinin bir bölümü başka hastalıkların ekarte edilmesidir.

Aşağıdaki durumlar varsa size İPF teşhisi konabilir:

  • Kapsamlı sağlık muayenelerinden sonra diğer interstisyel akciğer hastalığı nedenleri ekarte edilmişse ve
  • HRCT (yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi) taraması İPF’yi düşündüren belirli bir hasar paterni gösteriyorsa. HRCT testi kesin sonuç vermediyse, sizden akciğer biyopsisi alınması gerekebilir. Biyopside İPF’ye özgü bir patern saptandığı takdirde teşhis doğrulanmış olur.

İPF tedavi seçenekleri için tıklayınız

Referanslar :

1. Ganesh Raghu et al, Am J Respir Crit Care Med Vol 183. pp 788–824, 2011

2. Flaherty KR, King TE, Raghu G, Lynch JP, Colby TV, Travis WD, Gross BH, Kazerooni EA; et al. (2004). "Idiopathic interstitial pneumonia: what is the effect of a multidisciplinary approach to diagnosis?". Am J Respir Crit Care Med 170 (8): 904–910. doi:10.1164/rccm.200402-147OCPMID 15256390.

3. Flaherty KR, Andrei AC, King TE Jr, Raghu G, Colby TV, Wells A, Bassily N, Brown K; et al. (2007). "Idiopathic interstitial pneumonia: do community and academic physicians agree on diagnosis?". Am J Respir Crit Care Med 175 (10): 1054–1060.