Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İPF Tedavi Seçenekleri

İPF ilerleyici bir hastalık olduğu için zamanla kötüleşir ve nefes almak zorlaşır. Akciğerlerde yara dokusu bir kez oluştuğunda, bir daha geri dönüşü olmaz. Bu sebeple İPF’de tedavi seçeneklerini anlamak ve bir göğüs hastalıkları uzmanına danışmak oldukça önemlidir.

İPF’nin iyileşmesini sağlayan bir tedavi henüz bulunmasa da, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ve semptomları hafifleten tedaviler mevcuttur.

Hastalığın ilerlemesine etki edebilecek tedaviler:

Antifibrotik tedaviler

Son yıllarda İPF’nin tedavisi için geliştirilen bazı ilaçlar mevcuttur. Hastalığı tamamen iyileştiremeseler de, İPF’nin ilerleyişini yavaşlattıkları gösterilmiştir. Her ilacın yan etkisi mevcuttur fakat doktorunuz yan etkileri nasıl yöneteceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Akciğer Nakli

Akciğer nakli, şu an için İPF’nin tek kesin tedavisidir. Ancak hastaların yalnızca küçük bir yüzdesi akciğer nakli için uygundur. Akciğer nakli çeşitli riskleri olan zorlu bir işlemdir ve hastaların ciddi bir operasyon için yeterince iyi ve anestezi alabilecek durumda olması gerekir. En önemlisi uygun bir donörün bulunmasıdır ve bu uzun bir zaman alabilir. Bu konuda detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

İPF’nin semptomlarına etki edebilecek tedaviler:

Pulmoner rehabilitasyon

Pulmoner rehabilitasyon, egzersiz ve akciğer sağlığı üzerine danışmanlıktan oluşan bir programdır. İPF hastalarının akciğerlerini maksimum kapasitede kullanabilmesi ve hastalığın semptomlarının yönetilebilmesi için tasarlanmıştır. Amaç kas gücünü geliştirmek ve bu sayede oksijen kullanımını artırmak ve bu sayede hastaların daha formda ve aktif kalmalarını sağlamaktır..

Antiasitler

İPF hastaları çoğu zaman mide yanması ve sindirim sorunlarından şikayetçidirler. Bu sorunlar için antiasit tedavisi mevcuttur. Bu tedaviler aynı zamanda reflünün akciğerlere zarar vermesini engellemek amacıyla da kullanılabilir.

Oksijen tedavisi

Oksijen tedavisi ile vücuda daha çok oksijen girmesi sağlandığı için, nefessizlik hissinin azalmasına yardımcı olur. Ancak bu tedavi için oksijen tüpü gerekmektedir, bu da hareket kabiliyetini azaltır. İPF ilerledikçe, uzun süreli oksijen tedavisi neredeyse tüm hastalar için gerekli hale gelir. 

Referanslar :

  • Raghu G, et al. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:788–824.