Yandex Metrica
MENÜ
arama yap

Akciğer Kanseri

ALK YOLAĞI

ALK proteini yapısal olarak;

  • Ekstrasellüler domain
  • Transmembran domain
  • Tirozin kinaz domain’den oluşmaktadır.

ALK proteininin ekstrasellüler domainine  ligand bağlanması reseptörde dimerizasyonu aktive eder. Dimerizasyonu takiben tirozin kinaz domaini fosforilizasyona uğrayarak  çeşitli hücre içi yolakların aktivasyonuna neden olur. Bu yolakların başlıcaları;

  • PI3K-AKT
  • MAPK
  • JAK-STAT3’dır.

Bu yolaklardan PI3K-AKT ve JAK-STAT3 apopitoz inhibisyonu ile hücre sağkalımından, MAPK ise hücre proliferasyonundan sorumludur. 

ALK  FÜZYON PROTEİNİ

ALK füzyon geni , KHDAK’nin  yaklaşık %3-5’inde tespit edilmiştir.  En sık görülen füzyon ALK ile EML4 (ekinoderm microtubule-associated protein like 4) arasındadır. ALK geninde gerçekleşen kırılma noktası daima exon 20 (A20) iken EML4 genindeki kırılma noktası değişkendir.  EML4 geninde sekiz farklı kırılma noktası tanımlanmıştır,  bunlar exon 2-6-13-14-15-17-18-20 olup en sık görülen exon 13 (E13)’dür. 

Bu genetik mutasyon sonucunda oluşan ALK  füzyon proteinin  transmembrane bölgesi yoktur  ve sitoplazmada yer alır. Bu füzyon protein yapısal olarak aktif olduğu için ligand bağımsız dimerizasyonu takiben protein kinaz domain aktive olur ve hücre içi yolakları aktive eder. 

Referanslar :

Soda M, Choi YL, Enomoto M, et al. Identification of the transforming EML4-ALK fusion gene in NSCLC. Nature 2007;448:561-6

Roskoski R, ALK: structure,oncogenic activation and pharmacological inhibition Pharmacol Res. 2013 Feb; 68(1): 68-94

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image