Yandex Metrica
MENÜ
arama yap

Akciğer Kanseri

Anaplastik Lenfoma Kinaz (ALK)

İkinci kromozomda yer alan ALK geni tarafından kodlanan ALK proteini, santral sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

İnsülin reseptör protein – tirozin kinaz süperailesinin bir üyesi olan  ALK  proteini,  transmembran yerleşimli olıup  bir tirozin kinaz reseptörüdür.  Doğal ligandları PTN (pleiotrophin) , MK (Midkine), OSF-1 (osteoblast specific factor-1), HARP (heparin affinity regulatory peptide) ve HBNF ( heparin binding neurotrophic factor)’dir.

ALK protein, ilk olarak 1997 yılında anaplastik büyük hücreli lenfomada t (2;5) (p23;q35) kromozom translokasyonundan kaynaklanan kimerik bir protein olarak bulunmuştur.  2007 yılında ise KHDAK’de farklı bir ALK translokasyonu saptanmıştır. ⁶  Kromozomda yerleşik ALK’nin bir parçası, inversiyonuyla aynı gende yerleşik bir başka genin parçasıyla birleşmiştir. Bu gen EML-4 genidir (Echinoderm Microtubule-Associated protein-like 4 gene).  ALK geninin tirozin kinaz-kodlayan domain’i EML-4 geninin dimerizasyon domain kodu taşıyan parçasıyla birleşir. Böylece, bir tirozin kinaz domain’i bir de dimerizasyon domain’i içeren yeni bir “füzyon” proteini üretilir.  Bu yeni ALK füzyon proteini, ligand gereksinimi duymadan da sitoplazmada aktive olur.

 

Referanslar :

Morris S.W. , et al. ALK, the chromosome 2 gene locus altered by the t(2;5) in non-Hodgkin's lymphoma, encodes a novel neural receptor tyrosine kinase that is highly related to leukocyte tyrosine kinase (LTK) Oncogene, 14 (1997), pp. 2175–2188 Erratum in: Oncogene 1997;15:2883

Palmer R, et al. Biochem J. 2009 Jun 15; 420 (Pt3): 345-361

Soda M, Choi YL, Enomoto M, et al. Identification of the transforming EML4-ALK fusion gene in NSCLC. Nature 2007;448:561-6

 

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image