Medikaynak Search
ÜYE OL ÜYE GİRİŞ
Medikaynak Menü
ÜYE OLUN / GİRİŞ YAPIN Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma RxMediaPharma

KHDAK’DE Onkojenik Mutasyonlar

Hastaya uygulanacak tedavinin belirlenmesinde  histoloji kadar önemli yeri olan bu somatik genlerdeki değişikliklere  ‘’onkojenik driver mutasyonlar’’ adı verilmektedir.

Driver mutasyonlar, normal bir hücrenin kansere dönüşümüne sebep olan mutasyonlardır ve genelde hücrenin proliferasyonun ve yaşamı için kritik önemi olan sinyal ileti proteinlerinin genlerinde görülür. Bu mutasyonların varlığı kanser hücrelerine büyüme avantajı sağlar, kişinin kanser olmayan hücrelerinde görülmez  ve genelde bir tümörde aynı anda birden fazla sürücü mutasyon saptanmaz.

KHDAK’de en sık görülen onkojenik driver  mutasyon şöyledir:

- KRAS: % 15-25

- EGFR : %10-15

- ALK: % 3-5

- HER 2: % 2-4

- BRAF: % 1-3    

( KRAS: Kristen rat sarcoma 2 viral onkogen, EGFR: Epidermal growth faktör reseptör geni, ALK: Anaplastik lenfoma kinaz geni,HER2: Human epidermal growth faktör reseptörü 2 BRAF: V-raf murine sarkom viral onkogen homolog B1 ROS1:Ros protoonkogen 1RET: Ret protoonkogen MET: Mezankimal epitelyal transizyon )

Gelecekte KHDAK tanı ve tedavisinde daha iyi sonuçların elde edilebilmesi için yeni onkojenik mutasyonların araştırılmasına devam edilmektedir. 

 

 

Referanslar

National Comprehensive Cancer Network (NCCN) Clinical Practice Guidelines in Oncology: Non-Small Cell Lung Cancer. NCCN 2017 v3.