Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Diyabette Tanı Kriterleri Nelerdir?

Günümüzde birçok kılavuzda IDF (International Diabetes Federation) ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından önerilen standart tanı kriterleri kullanılmaktadır.1 Bu kriterler ile paralel olarak TEMD (Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği) tarafından belirlenmiş diyabet ve glukoz metabolizmasının diğer bozuklukları için güncel tanı kriterleri aşağıdaki tabloda özetlenmektedir.2

Tablo 2 nolu referanstan uyarlanmıştır.

Şüpheli ya da diyabet belirtileri olan olgularda AKŞ, rastgele KŞ ve/veya HbA1C tahlil sonuçlarına dayanılarak tanı konulabilir. Diyabet belirtileri çok ağır olan olgular haricinde, farklı bir gün yapılacak, aynı ya da farklı bir yöntemle tanının doğrulanması gerekir. Rastgele kan şekeri ölçümü günün herhangi bir saatinde, öğünden bağımsız olarak yapılan kan şekeri ölçümüdür. Bu ölçümde 200 mg/dl ve üzerinde bir değer elde ediliyor ve hastada diyabet semptomları da varsa diabetes mellitus tanısı konulabilir.

 

Medikaynak Referanslar

  1. IDF (Uluslararası Diyabet Federasyonu) https://idf.org (Erişim Tarihi: 01-03-2021)
  2. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, DİABETES MELLİTUS VE KOMPLİKASYONLARININ TANI, TEDAVİ VE İZLEM KILAVUZU, 2020, 14. Basım.