Kullanım Koşulları

 

Son Güncelleme Tarihi: 27/11/2023

 

1. Giriş

 

Bu metin (içerisinde atıfta bulunulan diğer belgeler ile birlikte) misafir veya kayıtlı üye olarak erişim sağladığınız https://www.medikaynak.com/ alan adlı internet sitemizin kullanım koşullarını içerir ("Kullanım Koşulları").

 

Medikaynak’a erişiminiz ve Medikaynak’ı kullanımınız yürürlükteki mevzuata ve bu Kullanım Koşulları’na ve Gizlilik Politikası’na tâbidir.  Ticari olmayan şahsi kullanımınız için sunulan Medikaynak’ı kullanmaya başlamadan önce lütfen Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Politikası’nı dikkatlice okuyunuz.  Medikaynak’ı kullanmanız, Kullanım Koşulları’nı kabul ettiğiniz ve yasal olarak bununla bağlı olduğunuz anlamına gelmektedir.  Kullanım Koşulları’nı kabul etmiyorsanız, lütfen Medikaynak’ı indirmeyiniz, kullanmayınız veya Medikaynak’a erişmeyiniz.

 

2. Hakkımızda

 

Medikaynak’ın, yer sağlayıcı olarak hizmet verdiği sayfalar haricinde, bütün içeriği Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi’ne ("Roche", "biz", "bizim" veya "bize") aittir veya onun tarafından kontrol edilir ve bu içerikler uluslararası telif hakları yasalarıyla korunur. Roche, Türkiye’de İstanbul Ticaret Odası’na 68304 sicil numarası ile kayıtlı, MERSİS numarası 0735001546600018 olan ve kayıtlı merkezi Uniq İstanbul Ayazağa Caddesi No:4D / 101 Maslak 34396 Sarıyer, İstanbul, Türkiye adresinde bulunan bir anonim şirketidir.

 

3. Tanımlar

 

“Kullanıcı”, “siz” veya “sizin”, Medikaynak’ı ziyaret eden, kullanan, erişen ya da Medikaynak’a üye kayıt formunu doldurarak kaydolan gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder.
"Roche", "biz", "bizim" veya "bize", Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi’ni ifade eder.
"Kullanım Koşulları", içerisinde atıfta bulunulan diğer belgeler ile birlikte işbu kullanım koşulları metnini ifade eder.
"Medikaynak" veya "Site" https://www.medikaynak.com/ alan adı üzerinden erişilebilen internet sitesini ifade eder.

 

4. Medikaynak’a Erişim ve Üyelik

 

Medikaynak üzerinde içerikler üye girişi yapmamış ziyaretçilerin ve üyelerin girişi yapan Kullanıcıların ulaşabildiği iki farklı bölümden oluşmaktadır.  Üye girişi yapılmadan ulaşılan bilgiler yalnızca hastalıklar hakkında bilgiler, hastalıklardan korunma, tarama ve tedavi metotları ve halk sağlığını korumaya yönelik bilgileri içermektedir.  Yalnızca sağlık mesleği mensupları (hekim, diş hekimi ve eczacılar) Medikaynak’a üye olabilirler ve sağlık mesleği mensuplarına (hekim, diş hekimi ve eczacılara) yönelik bilgilere erişebilirler.  Üye kayıt formunu dolduran kişilerin sağlık mesleği mensubu olduğunu doğrulamak amacıyla üçüncü kişi hizmet sağlayıcılardan yararlanmaktayız. 

 

Medikaynak’ı kullanmaya başlamadan önce bu Kullanım Koşullarını kabul etmek için gereken hukuki ehliyete sahip ve 18 yaşından büyük olduğunuzu, ilgili mevzuat gereğince sağlık mesleği mensubu olduğunuzu ve üyelikten süresiz olarak yasaklanmış olmadığınızı kabul ve beyan etmektesiniz.

 

Medikaynak’a üye olurken (veya hizmetlerimizden başka herhangi bir şekilde faydalanırken) sunduğunuz tüm bilgilerin doğru ve gerçek olduğunu, bu Kullanım Koşulları

ile Gizlilik Politikası’nın tamamını okuduğunuzu, içeriğini tam olarak anladığınızı ve tüm hükümlerini kabul edip onayladığınızı kabul ve beyan etmektesiniz.

 

Roche kimlerin Kullanıcı sıfatıyla Medikaynak’a üye olabileceğine karar vermeye, ya da Kullanıcı hesabını tek taraflı olarak değiştirme, silme ve üyelikten çıkarmaya tek başına yetkilidir.  Roche’un gerek mevzuattan kaynaklı gerekse tek taraflı tasarrufu sonucu ve özellikle de bu Kullanım Koşulları’nın ihlali halinde, Medikaynak’a erişmenize izin vermeme ve üyeliğinizi dondurma veya iptal etme hakkı saklıdır.

 

Herhangi bir zamanda, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak Medikaynak aracılığı ile sunduğumuz herhangi bir hizmeti veya içeriği, bildirimde bulunmaksızın değiştirme veya durdurma hakkını saklı tutarız.  Herhangi bir nedenle Medikaynak veya içerikleri belli bir süre boyunca veya herhangi bir zamanda erişilemez olursa bundan sorumlu olmayacağız.  Zaman zaman, kullanıcıların veya kayıtlı üyelerin Medikaynak’ın belirli bir bölümüne veya tamamına erişimini kısıtlayabiliriz.

 

Yukarıda açıklanan durumlarda Medikaynak’a erişiminizin engellenmesi halinde Roche yüklemiş olduğunuz her türlü bilgiyi yayından kaldırma ve silme hakkına sahiptir.

 

Üye olurken belirlediğiniz şifre ve üyelik hesabınız gerekli ve size özeldir.   Şifrenizi unutarak hesabınıza erişememenizden ve kullanıcı hesabınızın başkasının eline geçmesinden doğan sorumluluk tamamıyla size aittir ve bu hallerde üyeliğiniz sona erdirilebilir.

 

Talebiniz üzerine veya güvenlik prosedürümüzün bir parçası olarak kullanıcı kimlik bilgisi, şifresi veya bir takım bilgilerin tarafınıza sağlanması halinde, söz konusu bilgileri gizli bilgi kabul etmeli, herhangi bir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşmamalısınız. 

 

5. Kullanımın Kapsamı

 

Roche sizin kişisel bilgilenmeniz, eğitiminiz ve iletişiminiz için Medikaynak’ın devamlılığını sağlamaktadır.  Roche, bu Kullanım Koşulları ile size Medikaynak’ı ve içeriklerini kişisel ve ticari olmayan kullanımınıza yarayan basit ve devredilemez lisans dışında herhangi bir lisans, sahibi olduğu patent/faydalı model, endüstriyel tasarım, telif ve markalarının kullanım hakkını veya devrini vermemektedir.  Medikaynak’ta görüntülenen içerikleri ancak bu içeriklere ilişkin telif haklarımız ve diğer fikri ve sınai mülkiyet haklarımıza ilişkin bütün uyarıları yapmak suretiyle ve ticari olmayan ve kişisel kullanım amaçlarıyla indirebilirsiniz.  Buna karşılık Medikaynak’taki metin, ses ve görseller de dâhil olmak üzere içeriği Roche'un yazılı izni olmaksızın dağıtılamaz, çoğaltılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz, iletilemez, tekrar kullanılamaz, tekrar gönderilemez ve pazarlanamaz.

 

Medikaynak, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan kullanıcılar için tasarlanmıştır.  Bu nedenle, Roche, Türkiye Cumhuriyeti sınırları haricindeki yerlerde Medikaynak’ta yer alan bilgilerin doğruluğu ve geçerliliğine ilişkin bir beyanda bulunmamakta ve Medikaynak’ın içeriğinin hukuka aykırı olarak kabul edilmekte olduğu yerlerde kullanılması yasaktır.  Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışından bu internet sitesine erişmeye çalışan kişiler bunu kendi inisiyatifleri çerçevesinde gerçekleştirmekte olup, geçerli ulusal kanunların uygulanmasından kendileri sorumlu bulunmaktadır.

 

Roche’un yazılı onayı olmadan işbu Kullanım Koşullarını veya bu Kullanım Koşulları kapsamındaki hak ve yükümlülüklerinizi, herhangi bir üçüncü kişiye devredemezsiniz. Üyeliğinizi sizden başka kişilerin kullanımına açamazsınız. Bu tür devirler veya yetkisiz kullanımlar sonucu doğan tüm sorumluluk bizzat size aittir.

 

6. Medikaynak ve İçeriklerinin Tarafınızca Kullanımı

 

Medikaynak ve içerikleri, sadece ticari olmayan kişisel kullanıma yöneliktir.  Roche, bu Kullanım Koşulları ile size Medikaynak’ı ve içeriklerini kişisel ve ticari olmayan kullanımınıza yarayan basit ve devredilemez lisans dışında herhangi bir lisans, sahibi olduğu patent/faydalı model, endüstriyel tasarım, telif ve markalarının kullanım hakkını veya devrini vermemektedir.  Aksi açıkça Kullanım Koşulları’nda belirtilmedikçe, Medikaynak veya içerikleri incelemeniz ve tarafınıza sağladığımız olanaklardan yararlanmanız haricinde bir şey yapmanız için izin verilmemektedir.

 

Medikaynak’ta yer alan içerikleri ve diğer indirilebilir materyalleri dâhili kişisel kullanımınız için indirebilir, görüntüleyebilir, kopyalayabilir ve çıktısını alabilirsiniz, ancak bunun için aşağıda belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir:

 

Hiçbir içerik herhangi bir surette değiştirilmemelidir;

Hiçbir grafik yanında yer alan yazıdan ayrı kullanılmamalıdır;

Telif hakkı ve marka uyarıları tüm nüshalarda yer almalıdır ve Medikaynak’ı materyallerin kaynağı olarak kabul etmeniz gerekmektedir; ve

İçeriklerin nüshalarını sağlayacağınız tüm kişiler de bu sınırlamalardan haberdar edilmelidir.

 

İndirme, görüntüleme, kopyalama, çıktı alma veya kullanma neticesinde tarafınıza herhangi bir içerikle ilgili olarak hiçbir hak, mülkiyet ya da menfaat devredilmiş olmaz.  Roche’un yazılı onayı olmadan hiçbir şekilde Medikaynak’ın veya içeriklerinin tamamını veya bir kısmını yeniden üretemez (yukarıda belirtilenler hariç), yayınlayamaz, iletemez, dağıtamaz, gösteremez, değiştiremez, bunlardan türev eserler yaratamaz, satamaz, pazarlayamaz ya da kötüye kullanamazsınız.  Medikaynak’ın yönetildiği bilgisayar sistemine veya Medikaynak’a zarar verebilecek herhangi bir davranışta bulunmamak için gerekli özeni göstermek zorundasınız.

 

7. Kullanıcı Bildirimleri ve Gizlilik

 

İzin vermeniz halinde, Roche tarafından size Medikaynak ve içeriğinde yer alan güncellemelere ve ilginizi çekebilecek diğer konulara ilişkin e-posta veya diğer yöntemlerle (telefon bildirimleri gibi) tanıtıcı mesaj ve bilgilendirmeler gönderilebilir.

 

Bizimle paylaştığınız veya Medikaynak aracılığıyla toplanan kişisel verileriniz, Medikaynak’ta yer alan “Gizlilik Politikası” bağlantısına tıklayarak ulaşabileceğiniz gizlilik politikamız (“Gizlilik Politikası”) kapsamında yönetilir.  Kişisel verilerinizi nasıl elde ettiğimiz, ne amaçla kullandığımız ve aldığımız tedbirler gibi tüm konular hakkında detaylı bilgi için Gizlilik Politikasını inceleyebilirsiniz.  Bu Kullanım Koşulları’na Gizlilik Politikası'nın hüküm ve koşulları da dâhildir.

 

Elektronik iletişimdeki tüm kişisel tanımlayıcı bilgiler Medikaynak Gizlilik Politikası’na tâbidir.  E-posta ya da başka bir yolla bize iletmiş olduğunuz veriler, sorular, görüşler, tavsiyeler ve buna benzer herhangi bir iletişim ya da materyale gizli ve tescilli olmayan bilgiler olarak muamele edilecektir.

 

Medikaynak’a iletmiş ya da göndermiş olduğunuz herhangi bir şeyin sadece Roche ya da bağlı ortaklıkları tarafından çoğaltma, ifşa, iletim, yeniden iletim, yayımlama, yayma, neşriyat veya postalama amaçlarını da kapsayan çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini kabul edersiniz.  Ayrıca, Roche, elektronik erişim içeriğinde ifşa edilen her tür fikir, yenilik, kavram, teknik veya teknik bilgi (know-how) dâhil olmak üzere, her türlü bilgiyi, herhangi bir amaçla kullanabilecek veya kopyalayabilecektir.

 

8. Üyelik Yükümlülükleri

 

Medikaynak’a üye olduğunuz takdirde, Medikaynak’ın kullanımı sebebi ile size karşı bir dava açılması veya talepte bulunulması halinde bu hususu derhal bize bildireceğinizi ve talebimiz üzerine şikâyet veya dava konusu eyleminizi sona erdireceğinizi kabul etmiş olursunuz. Kayıt bilgilerinizde meydana gelen değişiklikler hakkında derhal bizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Kayıt bilgilerinizi güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Üyeliğinizi Medikaynak üzerinden veya bize yapacağınız makul bir bildirimle her zaman sona erdirebilirsiniz.

 

9. Yasal Uyarılar

 

Roche, Medikaynak’ta güncel ve doğru bilgilere yer vermek için makul çabalar göstermekle birlikte, sağlanan bilgilerin doğruluğuyla, güncelliğiyle veya eksiksizliğiyle ilgili olarak herhangi bir beyanda bulunmamakta ve bu konuda herhangi bir garanti veya teminat vermemektedir. Yukarıda belirtilenlere halel gelmeksizin, Medikaynak’ta yer alan tüm içerikler hiçbir garanti veya koşul olmadan “olduğu gibi” sağlanmaktadır, Medikaynak’a ilişkin olarak doğrudan ya da dolaylı hiçbir garanti veya koşulu taahhüt etmemektedir.

 

Medikaynak’ın kullanımı ve Medikaynak’ı ziyaret etme nedeniyle ortaya çıkan zararlar sizin sorumluluğunuz altında bulunmaktadır. Ne Roche ne de bu Medikaynak’ın oluşturulmasını veya sunulmasını sağlayan diğer kişiler Medikaynak’a erişiminiz ya da Medikaynak’ı kullanmanız nedeniyle ortaya çıkan hiçbir zarardan dolayı sorumlu bulunmamaktadır.  Medikaynak’a erişiminiz, Medikaynak’ı kullanımınız ya da Medikaynak’ta gezinmeniz ya da yer alan içeriklerin, metinlerin, ses ya da görsellerin indirilmesi sırasında bilgisayarınıza ya da diğer mülkiyetinize bulaşabilecek virüslerden ya da meydana gelebilecek zararlardan sorumlu bulunmamaktadır.

 

10. Tıbbi Tavsiye İçermemesi

 

Medikaynak hiçbir tıbbi tavsiye içermemektedir.  Roche tıbbi tavsiyeler verilmesi ya da benzer hizmetlerle iştigal etmemektedir.  Bunun yanı sıra, Medikaynak’ta yer verilen bilgiler kesinlikle sağlık mesleği mensupları tarafından verilen hizmet veya önerilerin yerine geçmeyi amaçlamamaktadır.  Bu tür bir hizmete ya da öneriye ihtiyaç duymanız halinde derhal sağlık mesleği mensuplarına başvurmanız gerekmektedir.

 

11. Ürün Bilgisi

 

Medikaynak’ta ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak, ürünlerin onaylanmış kullanım talimatları ve kullanım alanlarına ilişkin bilgi verilmektedir.  Beşeri tıbbi ürünlerin tanıtım malzemelerine sadece hekim, diş hekimi ve eczacıların erişebilmelerini sağlamak için gerekli tüm teknik ve idari tedbirler alınmaktadır.

 

Medikaynak veya Medikaynak’ta yer alan bağlantılar (linkler) sadece belli bir ülke, alan ya da bölgede bulunabilen ürünlere, farklı ülkelerde farklı isimler altında pazarlanmakta olan ürünlere ve farklı ülkelerdeki ilgili otoriteler tarafından farklı endikasyonlar ya da kısıtlamalarla onaylanan ürünlere ilişkin bilgi içerebilir.  Medikaynak’ta yer alan hiçbir şey bir ürünün ya da hizmetin tanıtımı veya teklifi olarak ya da kanunlar ya da yönetmeliklerce pazarlanmasına izin verilemeyen bir ürünün temini olarak anlaşılmamalıdır.  Belli ürünlere ilişkin özel bilgiler için, ikamet ettiğiniz ülkenin yetkili otoritesi tarafından kabul edilen reçeteleme bilgilerine başvurunuz.

 

12. Danışmanlık Modülleri

 

Medikaynak içerisinde, tamamen hekimlerin bilimsel ve klinik gelişimlerine katkıda bulunmak, hekimler arası bilimsel iletişimi desteklemek amacıyla, danışmanlık modülleri kullanıma sunulmaktadır.

 

Danışmanlık modüllerini kullanarak danışmış olduğunuz vakalara ilişkin tarafınıza iletilen görüşler, danışman hekim tarafından kendi klinik tecrübesi ile birlikte tamamen bilimsel veriler esas alınarak, objektif bir şekilde ve Roche’un söz konuşa görüşe, işbu Kullanım Koşulları’nın 16. Maddesi ve Gizlilik Politikası’nın 9. Maddesinde belirtilmiş olan Ürün Yan Etki Bildirimi kontrolü dışında hiçbir surette dahli olmadan hazırlanmaktadır.Kullanıcı’ya iletilen görüşler tıbbi tedavi önerisi yerine hiçbir surette geçmemektedir ve tedavi şeklini belirlemede yönlendirici değildir. Danışmanlık modüllerinin amacı ilgili vakaya konu hastadan tamamen bağımsız olarak Kullanıcı’nın konusunda uzman olan hekimden bilimsel görüş alarak Kullanıcı’ya bilimsel katkıda bulunulması ve hekimler arası bilimsel iletişimin sağlanmasıdır. Her hasta için en iyi tedavi şeklini, en doğru ilaçları ve dozları belirlemek münhasıran uygulamayı yapan hekimin sorumluluğundadır. Bu bağlamda danışmanlık modülleri kapsamında tarafınıza iletilen görüşlerin, güncel medikal bilgilerin, güncel bilimsel verilerin ve Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerinin dikkate alınarak değerlendirilmesi yükümlülüğü de münhasıran sorumlu hekime aittir. Bu çerçevede, danışmanlık modülleri kapsamında Kullanıcı’ya iletilen görüşlere istinaden sorumlu hekimin herhangi bir tedavi şekli belirlemesi ve bu nedenle hekimin ve/veya ilgili hastanın herhangi bir zarara uğraması durumunda, ne Roche’un ne de modül kapsamında danışmanlık hizmeti veren danışman hekimin bu hususta herhangi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Roche’a ve/veya danışman hekime modül üzerinden iletilen görüşe dayanılarak belirlenen bir tedavi şekli nedeniyle herhangi bir nam veya isim altında herhangi bir talep iletilmesi durumunda, Kullanıcı Roche’u ve/veya danışman hekimi her türlü talep ve zarardan beri kılacaktır.Danışmanlık modülleri üzerinden vaka danışırken vaka açıklaması kısmına girdiğiniz bilgilerin ve/veya dosya yükleme seçeneğini kullanarak yüklediğiniz dosyaların içerisinde herhangi bir kişisel veriye yer vermemeniz gerekmektedir (Örneğin ilgili hastanın adının, soyadın, kimlik numaralarının, iletişim bilgilerinin açıklama kısmında ve/veya yüklenen dosya içerisinde belirtilmemesi veya karartılması gerekmektedir). Danışmanlık modüllerini kullanırken vaka açıklaması kısmına girdiğiniz bilgilerin ve/veya yüklediğiniz dosyaların içerisinde herhangi bir kişisel veriye yer vermeniz durumunda, söz konusu vaka danışma talebi danışman hekim tarafından yanıtlanmayacaktır.  Bu durumda, Kullanıcı’nın kişisel verilerden arınmış bir şekilde danışmanlık modülü üzerinden yeniden vakayı danışması gerekmektedir.Danışmanlık modülleri ilgili mevzuat ve yetkili mercilerce Türkiye’de izin verilmiş tedavi seçenekleri çerçevesinde ele alınabilecek vakaların danışılması amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda Modül, Kullanıcıların Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik’in 6. Maddesinin 2. Fıkrası kapsamında Türkiye’de ilgili mevzuata göre ruhsatlandırılmamış ya da izin verilmemiş ürünler hakkında veya Türkiye’de ilgili mevzuata göre ruhsatlandırılmış ya da izin verilmiş ürünlerin onaylanan kullanım alanları dışında veya ilgili mevzuata göre ruhsatlandırılmış ya da izin verilmiş ancak ülke piyasasında bulunamadığı için reçete karşılığında yurt dışından teminine yetkili merciler tarafından izin verilmiş ürünler hakkında bilgi alması amacıyla hiçbir surette kullanılamaz.  Kullanıcı’nın bu tür bir bilgi talebi için ve/veya sadece beşeri tıbbi ürünler hakkında medikal bilgi talebinde bulunmak için modülü kullanarak vaka danışması halinde söz konusu vaka danışma talebi danışman hekim tarafından değerlendirilmeyecektir.


13. Medikaynak Bize Ulaşın Modülü

 

Medikaynak içerisinde, ürün tanıtımı ve bilimsel amaçlarla Roche medikal çalışanları ile iletişim kurabilmeniz ve bu doğrultuda Roche medikal çalışanları ile çevrimiçi olarak iletişim sağlayabilmeniz için Medikaynak Bize Ulaşın modülü kullanıma sunulmaktadır. 

 

Bu destek modülü ile ilgili  Medikaynak üzerinden ilgili Roche çalışanına bir görüşme daveti gönderebilecek ve bu çalışan ile Medikaynak üzerinden sesli ve görüntülü konuşma yöntemi ile iletişime geçebileceksiniz.

 

Modül, Kullanıcıların Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik’in 6. Maddesinin 2. Fıkrası kapsamında Türkiye’de ilgili mevzuata göre ruhsatlandırılmamış ya da izin verilmemiş ürünler hakkında veya Türkiye’de ilgili mevzuata göre ruhsatlandırılmış ya da izin verilmiş ürünlerin onaylanan kullanım alanları dışında veya ilgili mevzuata göre ruhsatlandırılmış ya da izin verilmiş ancak ülke piyasasında bulunamadığı için reçete karşılığında yurt dışından teminine yetkili merciler tarafından izin verilmiş ürünler hakkında bilgi alması amacıyla kullanılmak istenilmesi durumunda, Mevzuat uyarınca yazılı istekte bulunulması ve bunun için bilim servisi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

 

Bu modülün kullanılması için Internet erişimi dahil gerekli tüm ekipmanı veya kulaklık setleri, mikrofonlar ve web kameraları gibi iletişim araçlarını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

 14. Anket

 

Medikaynak üyesi olmanız nedeni ile Roche İlaç ürünlerinin sizin nezdinizdeki algısını ölçmek ve/veya yeni ürünlere ilişkin görüşler toplamak, Medikaynak ve Medikaynak modülleri kullanımınıza ilişkin geri bildirim toplamak, yurtiçi ve yurtdışı kongre ve ürün tanıtım toplantısı deneyimlerinize ilişkin geri bildirim toplamak ve sağlık hizmetlerindeki gelişmeler gibi konularda fikirlerinizi sorarak içgörü toplamak ve bu içgörüler doğrultusunda iletişim yöntemlerimizi ve içeriklerimizi belirlemek amaçlarıyla anketler yapılabilecektir. Söz konusu anketlere katılım tamamen gönüllülük esasına dayalı olup, anketler sırasında hangi verilerinizin toplanacağı ve ne amaçla kullanılacağına dair tarafınıza önceden bilgilendirme yapılacaktır.

 

Bununla birlikte Medikaynak içerisinde gezinti yaparken bulunduğunuz sayfadaki içeriğe ilişkin olarak görüşlerinizi, önerilerinizi ve tavsiyelerinizi almak adına açılır metin olarak karşınıza çıkacak birkaç soruluk anketlerimiz de olabilir. Bu anketlere de katılım tamamen gönüllü olup görüşlerinizi anonim veya kişi bazlı olarak değerlendirmekteyiz.  Amacımız Medikaynak’ı sizler veya diğer üyelerimiz için daha kullanışlı ve verimli hale getirmek ve sizlerle değerlendirmeniz sonrası iletişime geçerek Medikaynak’ı nasıl daha kullanıcı dostu yapabileceğimiz konusunda değerli görüşlerinize başvurmaktır.


17. Sohbet Robotu (ChatBot)

 

Medikaynak içerisinde yer alan Sohbet Robotu Roche ürünlerine ilişkin olarak bazı sorularınıza kısa ve hızlı yanıtlar verecek ve/veya sizleri Medikaynak içerisindeki başka bir bağlantıya yönlendirerek sorularınıza yanıtlayacaktır. Sohbet robotu üzerinden yan etki bildiriminde bulunmanız ve ürüne ilişkin daha detaylı bilgi talep etmeniz durumunda ilgili birimlerimizi size yönlendirebiliriz.  Sohbet Robotu üzerinden paylaşmış olduğunuz kişisel verileriniz Medikaynak içeriğini zenginleştirmemiz ve Medikaynak’ın sizin için ilgi duyduğunuz içerikler doğrultusunda kişiselleştirmemiz için kullanılacaktır.

 

18. Digipath Modülü

 

Digipath modülü üzerinden diğer Medikaynak üyelerinin eklemiş olduğu doku/organ örneği görüntülerini görebilir, bunları inceleyebilir, yorumlarınızı iletebilir ve geri bildirim verebilirsiniz. Bununla birlikte, dilerseniz başka üyelerin görüntülemesi için eklemek istediğiniz doku/organ örneği görüntülerini Medikaynak’a yükleyebilirsiniz.

 

Digipath modülü üzerinden bir doku/organ örneği görüntüsü eklemeniz durumunda, üçüncü kişilere ait hiçbir kişisel veri veya özel nitelikli kişisel veri paylaşmayacağınızı kabul ve beyan edersiniz. Bununla birlikte bu görüntünün Medikaynak üzerinden diğer üyelerle paylaşılması, üyelerin bu görüntüyü inceleyebilmesini, yorum yapabilmesini ve geri bildirim verebilmesini de kabul etmiş olursunuz. Bununla birlikte, iletmiş olduğunuz doku/organ örneği görüntüsüne ilişkin olarak üçüncü kişilerden gelebilecek olan fikri ve sınai hak talepleri başta olmak üzere tüm ihlal taleplerinden görüntüyü ileten Kullanıcı olarak siz sorumlu olursunuz.

 

Roche, bu modül üzerinden iletmiş olduğunuz doku/organ örneği görüntüsünü önceden inceleyerek bu görüntüyü yayınlayıp yayınlamama hakkına sahiptir.

 

19. Ürün Ruhsat Bilgileri

 

Roche, ürünlerine ilişkin olarak ruhsat bilgilerini Medikaynak üzerinde en geç 5 iş günü içerisinde güncellemektedir. Bu nedenle bir ürünün ruhsat bilgisine ilişkin olarak Medikaynak’tan erişmiş olduğunuz bilgiyi Medikaynak üzerinden erişiminize açık RxMediaPharma üzerinden de teyit etmenizi tavsiye ederiz.

 

20. Ürün Yan Etki Bildirimi

 

Medikaynak içerisinde Kullanıcı tarafından girilmiş olunan bilgilerde ve/veya yüklenmiş olunan dosyalarda veya iletilen görüşlerde bir tıbbi ürününün kullanımı ile ilişkili bir Advers Olay (Yan Etki) veya Özel Durum Raporu bilgisi paylaşılması halinde Roche Hasta Güvenliliği Bölümü bu hususu T.C. Sağlık Bakanlığı dahil yetkili kurumlara ve Roche global birimlerine raporlamak ve bu hususu takip etmek yükümlülüğü altındadır.  Bu nedenle böyle bir durumda, Roche ve/veya ilgili ruhsat sahibi Kullanıcı ve/veya Danışman Hekim ile irtibata geçebilir ve vaka hakkında detaylı bilgi talebinde bulunabilir.  Roche Bilim Servisi ilgili mevzuat uyarınca Advers Olay (Yan Etki) veya Özel Durum takibi yapılabilmesi için sizinle irtibata geçebilir ve/veya gerekirse ilgili ürünün ruhsat sahibine bilgi verebilir. 

 

21. Fikri ve Sınai Haklar

 

Medikaynak’ta görmekte ya da okumakta olduğunuz her şeyin aksi belirtilmedikçe telif hakkı koruması kapsamındadır ve Roche'un yazılı izni olmaksızın burada belirtilen hüküm ve koşullara aykırı olarak kullanılamaz. Roche Medikaynak’ta görüntülenen içeriklerin Roche'un bağlı işletmeleri dışındaki üçüncü kişilerin haklarını ihlal etmediğini garanti etmemektedir.

 

Medikaynak’ta görüntülenmekte olan tüm markalar, ticaret unvanları, logolar ve hizmet markaları (topluca “Markalar” olarak anılacaktır) tescilli ya da tescilsiz olarak Roche'tan herhangi birisine ait olabileceği gibi her ikisinin ortak mülkiyetinde de olabilir. Medikaynak’ta bulunan hiçbir şey herhangi bir marka lisans veya kullanım hakkı verildiğine ilişkin örtülü kabul anlamına gelmemektedir. Medikaynak’ta görüntülenen Markalar’ın ya da diğer içeriğin kullanımı burada belirtilen istisnalar dışında tamamıyla yasaklanmıştır. Roche'un fikri mülkiyet haklarını cezai takibat da dahil olmak üzere mevzuatta yer alan en geniş kapsam dahilinde kullandığını bilmeniz gerekmektedir.

 

22. Yasaklanmış İletim

 

Medikaynak’ın bazı bölümleri çevrimiçi forumlara erişmenize, e-posta göndermenize veya başka bir şekilde Roche'a geri bildirimde bulunmanıza imkan sağlamaktadır. Roche bu bölümlerde yer alan içeriklere ilişkin bir sorumluluk kabul etmemektedir. Medikaynak vasıtasıyla Roche'a, cezayı gerektiren bir suç olarak kabul edilen, hukuki sorumluluğa neden olan, herhangi bir kanun hükmünün ihlaline neden olan ya da böyle bir durum teşkil eden mevzuata aykırı, tehditkar, küçültücü, yakışıksız, uygunsuz, pornografik ya da saygısız materyal gönderemez ya da iletemezsiniz.  Bununla birlikte; (a) diğer kişilerin gizliliğini ihlal eden (b) ilgili hakların sahipleri tarafından açık yazılı izni alınmadıkça telif hakkı, marka hakkı veya tescilli bir diğer hak yoluyla korunan (c) virüs, bu ya da diğer bir zararlı öğe içeren ya da (d) hukuka aykırı bir şekilde kartel oluşturan bilgilerin gönderilmesi ya da iletilmesi de yasaklanmıştır. Telif hakkı, marka hakkı ya da tescilli bir diğer hakkın ihlali dolayısıyla ortaya çıkan zararlardan ya da internet sitesini kullanmanız dolayısıyla ortaya çıkan ziyanlardan tek başınıza sorumlu bulunmaktasınız.

 

23. Bilgisayar Virüsleri

 

Medikaynak’ın bilgisayar virüslerinden ya da diğer zararlı bilgisayar programlarından arınmış olduğundan emin olmak için gerekli adımları atarız.  Fakat internetin doğası uyarınca bilgisayarlarınızı, mobil cihazınızı ve verilerinizi korumak için uygun güvenlik duvarı ve anti-virüs yazılım programlarını kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Medikaynak’ın kullanabileceğiniz herhangi bir donanım veya yazılımla uyumlu olacağını garanti etmiyoruz.  Makul kontrolümüz dışında meydana gelebilecek her türlü olaydan dolayı maruz kalacağınız kayıp ve zararlardan tarafınıza karşı sorumlu değiliz.

 

24. Kullanımınızı Sona Erdirme

 

Medikaynak’ı veya içeriklerinin kullanımını her zaman sona erdirebilirsiniz.  Aynı şekilde Medikaynak üyeliğinizi de Medikaynak üzerinden veya bizimle iletişime geçerek sonlandırabilirsiniz. Tamamen kendi takdirimize bağlı olarak Kullanım Koşullarını herhangi bir hüküm veya koşuluna uygun davranmadığınızı tespit ettiğimiz takdirde, diğer haklarımız ve dava yollarına halel gelmemek kaydıyla (i) Medikaynak’a herhangi bir zamanda erişiminize engel olabiliriz; (ii) Medikaynak’ta kurmuş olduğunuz hesap veya giriş bilgilerinizi sona erdirebilir veya askıya alabiliriz.

 

25. Bağlantılar (Linkler)

 

Roche, aşağıdaki şartları karşılamaları kaydıyla Medikaynak’a link vermek isteyen herkese izin verir:

 

  • Link vermeden önce Roche'ın yazılı onayı alınmalıdır.
  • Linkler internet sitesinin ana sayfasına yönelik olarak tercih önermelidir (sayfalar değiştiğinde linklerin kesilmesini önlemek maksadıyla)
  • İnternet sitesinde herhangi bir çerçeve ya da sınır oluşturulmamalıdır;
  • Link vermek istenilen internet sitesi ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olmalı ve nahoş ya da saldırgan olduğu düşünülebilecek bir içerik içermemelidir; ve
  • Diğer herhangi bir internet sitesi, ürün veya hizmet ile ilgili olduğumuz veya desteklediğimiz ima edilmemelidir.

 

Medikaynak, Roche tarafından belirtilmedikçe, herhangi spesifik bir tüzel kişilikle ilişkili değildir ve böyle bir tarafça desteklenmemektedir.  Bu bağlantılara tıklamakla, Roche internet sitesinden ayrılmış ve tamamen müstakil olan diğer bir internet sitesine gitmiş olacaksınız.  Roche bu bağlantıları ziyaretçilerimize ve kullanıcılarımıza hizmet olarak sağlamaktadır; fakat hiçbir editoryal denetim gerçekleştirmez, bunun için hiçbir sorumluluk üstlenmez ve doğruluğu, uygunluğu veya diğer internet sitelerinde yer alan bilgilerin diğer yönleri hakkında herhangi bir taahhütte bulunmaz.

 

Bağlantı verilen internet sitelerindeki bilgiler ve içerikler T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan metinlerden farklı olabilir ve bu siteler Türkiye Cumhuriyeti yasa ve yönetmeliklerine uyumlu olmayabilir.  Herhangi bir bağlantının varlığı sadece okuyucuya potansiyel bir ilgi sunma amacını taşır, fakat Roche tarafından bağlantı verilen internet sitesine destek sağlandığı veya onay verildiği anlamına gelmez.  Ziyaret ettiğiniz diğer tüm internet sitelerinin hüküm ve koşullarını ve gizlilik politikalarını kontrol etmek kendi sorumluluğunuzdadır.

 

Bağlantı verilen tüzel kişinin isteği üzerine Medikaynak’ta mevcut olan herhangi bir bağlantıyı kaldıracağız.

 

İnternet siteniz veya bağlantınız Roche'u hatalı, yanıltıcı, aşağılayıcı veya herhangi bir şekilde saldırgan bir tavır içerisinde betimlemediği sürece, tarafınıza sınırlı, geri alınabilir ve münhasır olmayan bir bağlantı verme yetkisi tanınmıştır.

 

Bağlantı verme ve Roche resim ve/veya yazılarının kullanımı hakkında herhangi bir tereddüdünüz veya sorunuz varsa, lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 

26. Yer Sağlayıcı Olduğumuz Sayfalar

 

Medikaynak içerisindeki bazı sayfaların içerikleri üçüncü kişiler tarafından sağlanmaktadır.  Bu sayfalar için 5651 sayılı Kanun gereğince Roche yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir ve içeriklere yönelik herhangi bir müdahale, denetim veya kontrol yetkisi bulunmamaktadır.  Bu sayfalardaki içeriklere ilişkin olarak 5651 sayılı Kanun gereğince yer sağlayıcı olmamızdan kaynaklanan yükümlülükler dışında herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz.

 

27. Medikaynak’taki Değişiklikler

 

Roche herhangi bir zamanda Medikaynak’a ilişkin bu Kullanım Koşullarını gözden geçirip değiştirebilir.  İşbu Kullanım Koşulları’nda yer alan herhangi bir hüküm veya şart değiştirildiğinde düzeltmeye ilişkin bildirim internet sitesine gönderilecektir. Yapılacak değişikliklerle bağlı olacağınızdan, periyodik olarak bu sayfayı ziyaret etmenizde ve yeniden kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

 

28. AIFD İyi Tanıtım İlkeleri

 

Medikaynak’ta yer alan tanıtım amaçlı materyallerin hepsi AİFD İyi Tanıtım İlkeleri'ne uygun olarak hazırlanmıştır.  Medikaynak’ı kullanmakla içeriğe ilişkin her türlü sorununuzu veya şikayetinizi öncelikle bizim ile paylaşmayı kabul etmektesiniz.  Konuya ilişkin yapmış olduğumuz açıklamayı yeterli görmezseniz, AİFD’ye şikâyette bulunabilirsiniz.

 

29. Geçerli Hukuk

 

Bu Kullanım Koşulları ve uygulanması, kanunlar çatışması hükümleri dışında, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tâbidir.  Medikaynak’a erişiminiz ya da Medikaynak’ı kullanmanızdan kaynaklanan tüm talep ve dava haklarının bu gibi bir hakkın doğumu veya ortaya çıkmasından sonra en geç iki (2) yıl içerisinde kullanılması gerekmektedir.

 

30. İletişim

 

Bu Kullanım Koşulları, Gizlilik Politikası, Çerez Politikası veya Medikaynak’taki bilgi uygulamaları hakkındaki soru, yorum ve taleplerinizle ilgili olarak ya da gelecekte Medikaynak hesabınızı silmek isterseniz iletişim sayfasındaki iletişim formunu doldurmak suretiyle veya aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerinize ilişkin başvuru ve taleplerinize ilişkin olarak Gizlilik Politikası’nı incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Ticari Unvan       : Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi
MERSİS No.         : 0735001546600018
Merkez Adresi    : Uniq İstanbul, Ayazağa Cad. No.4 D/101 Maslak 34396 Sarıyer, İstanbul
Telefon                : +90 212 366 90 00
KEP Adresi         : rochemustahzarlari@hs02.kep.tr

 

Devam etmek istiyor musunuz?