Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma
Uygulamalar

ESS : Epworth Uykululuk Ölçeği

Hesaplayıcı

Son zamanlarda, günlük yaşantınız içinde, aşağıda belirtilen durumlarda hangi sıklıkla uyuklarsınız? (buradan yorgun hissetmek değil, uyuklamak veya uyuya kalmak anlaşılmalıdır) Aşağıdaki aktiviteleri yapmıyorsanız bu durumların sizi nasıl etkileyeceğini düşünmeye çalışarak cevap verebilirsiniz.

HESAPLA »

Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS) Nedir?

Epworth Uykululuk Ölçeği gün içerisindeki uykululuk hali ve uyku durumunu ölçmek için 1990 yılında Dr. Murray Johns tarafından kısa bir anket olarak tasarlanmıştır. Ankette insanlara her gün olmasa da genel olarak gün içerisinde yaptıkları aktiviteler sırasında uyuya kalma ihtimalleri sorulup, 0 ila 3 arasında değerlendirmeleri istenir. Anket toplam 8 durumdan oluşur. Anket sonucunda alınan 0-9 arası puan normal olarak değerlendirilirken 10-24 arası puan uzmana danışılması gerektiğini göstermektedir. 11-15 arası skorlar hafif-orta seviyede uyku apnesine işaret ederken, 16 puan ve üstü ağır seviyede uyku apnesi ya da narkolepsiye işaret etmektedir. 

Test genel olarak yetişkinler için tasarlanmıştır. ESS-CHAD isimli versiyonu ise çocuk ve ergenlerde kullanılmak üzere ufak değişiklikler yapılarak yenilenmiştir.

Gündüz aşırı uykululuk hali bir uyku bozukluğunun ya da altta yatan bir sağlık durumunun belirtisi olabilir. Bu anketin sonucu, doktorunuza herhangi bir uyku bozukluğunu teşhis etme ya da bozukluğun gidişatını takip etme olanağı sağlayacaktır. 

Anket sırasında, oturarak bir şeyler okurken, televizyon izlerken, toplantı veya sinema gibi kamuya açık bir yerde etkin olmayan bir şekilde otururken, ara vermeden yapılan 1 saatlik araba yolculuğunda, öğlen dinlenmek için uzanırken, oturarak biriyle sohbet ederken, alkolsüz öğle yemeğinden sonra sessizce otururken, trafikte birkaç dakikalığına durmuş arabada otururken uyuya kalma olasılığı 0 ila 3 arasında değerlendirilir. Ankette 0 asla uyuklamam, 1 düşük ihtimalle uyuklayabilirim, 2 orta ihtimalle uyuklayabilirim ve 3 yüksek ihtimalle uyuklayabilirim anlamlarına gelmektedir. 

Eğer yukarıda geçen durumlardan herhangi birinden ya da birden fazla durumdan şikayetçiyseniz ve altında yatan bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, Medikaynak’ta yer alan ESS Epworth Uykululuk Ölçeği testini uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, doktorlar da Medikaynak’ta yer alan ESS Epworth Uykululuk Ölçeği testini hastalarına rahatlıkla uygulayabilir ve çıkan sonuca göre durum değerlendirmesi yapabilirler.

İlgili Hesaplayıcılar

Bazal Enerji Tüketimi

EDSS Hesaplama

APGAR Skoru